reklama

Jeden ze somálských zákonodárců na twitteru tvrdil, že mrtvých je více než 90 a že je mezi nimi 17 policistů.

AP připomněla, že jde o nejhorší masakr od devastujícího bombového útoku v hlavním městě Somálska v říjnu 2017, kdy zemřelo přes 500 lidí. Agentura dodala, že dnes kromě desítek mrtvých dalších 125 lidí utrpělo zranění. Velkou část obětí podle úřadů tvoří studenti, kteří mířili do škol na vyučování.

Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed útok odsoudil jako "odporný teroristický akt". Z odpovědnosti obvinil extremity ze Šabábu, kteří jsou napojeni na teroristickou síť Al-Káida a vražedné útoky páchají v obchodních centrech a ve školách i v sousední Keni.

Dnešní výbuch podle policie cílil na pobočku finančního úřadu v době ranní špičky. Lidé se totiž vraceli do práce po víkendu, který v Somálsku připadá na čtvrtek a pátek.

Starosta Mogadiša dříve uvedl, že výbuch zasáhl mimo jiné několik dětí a vysokoškolských studentů, kteří kolem stanoviště v době exploze projížděli v autobusu. Podle somálského ministerstva zahraničí jsou mezi mrtvými rovněž dva Turci, což již potvrdila i Ankara. Na fotografiích z místa výbuchu bylo vidět roztrhané karoserie několika vozidel, z nichž vycházel velký oblak černého dýmu.

"Jediné, co jsem viděl, byla všude ležící mrtvá těla. Některá byla spálená k nepoznání," řekl AFP jeden ze svědků útoku.

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády. V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů.

Islamisté z Šabábu podle všeobecného přesvědčení spáchali i atentát z října 2017, ale nepřihlásil se k němu, protože se obávali, že by nebývale vysoký počet obětí mohl obrátit místní obyvatelstvo proti jejich hnutí.

Dnešní útok podle AP vzbuzuje pochyby ohledně připravenosti somálských složek převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi poté, co ji v příštích měsících opustí 20.000 příslušníků mírové mise Africké unie v Somálsku (AMISOM), kteří proti islamistům z organizace Šabáb bojují.