Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát znovu povstává. Uprchlické tábory jsou líhní nových džihádistů

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Teroristická skupina Islámský stát (IS) se znovu organizuje na jihovýchodě Sýrie a v západním Iráku. V rozhovoru s francouzskou televizní stanicí France 24 to řekl jordánský král Abdalláh II. Panovník je tento týden očekáván v Bruselu, Štrasburku a v Paříži a chce s evropskými politiky jednat o snížení napětí na Blízkém východě, k němuž přispívá krize americko-íránských vztahů.

"Mne nejvíc znepokojuje, že v minulém roce sílil Islámský stát, a to nejenom na jihovýchodě Sýrie, ale také v západním Iráku. Bude to pro Bagdád problém a my musíme Iráčanům pomoci tuto hrozbu zvládnout v zájmu nás všech, nejenom v zájmu regionu, ale i Evropy a celého světa," řekl Abdalláh II.

K íránsko-americkým vztahům řekl, že se zdá, že právě teď napětí opadá. "Doufáme, že bude tento vývoj pokračovat. To, co se bude dít v Teheránu, bude mít důsledky pro Bagdád, Ammán, Bejrút i pro izraelsko-palestinský proces," sdělil král. Zmínil se také o situaci v Libyi, kam podle něj odešlo mnoho zahraničních bojovníků, kteří dříve působili v Sýrii.

Islámský stát byl v Iráku poražen v roce 2017, v Sýrii loni. Zajatí bojovníci a také jejich rodiny jsou v táborech na severu Sýrie.

Deník The Washington Post dnes napsal, že současné blízkovýchodní napětí znovu odsouvá do pozadí problém dětí členů IS, které jsou v zajateckých táborech v Sýrii. Podle listu tam Kurdové střeží 68.000 lidí, z nichž 8000 jsou děti. Polovině z nich nebylo ještě pět let, 80 procent z dětí je ve věku do 12 let, soudí OSN.

Dostává se jim pouze základní zdravotní péče a vzdělání. Děti jsou vystaveny propagandě, protože jejich matky zůstávají věrné IS a prosazují jeho ideologii. Schvalují její šíření jakýmikoli prostředky včetně vražd. Čím déle děti v tomto prostředí zůstanou, tím větší je pravděpodobnost, že se z nich stane příští generace bojovníků IS, soudí washingtonský deník.

Do zemí svého původu bylo za prvních deset měsíců loňského roku odvezeno pouze 350 dětí - nejvíc (156) jich přijal Kazachstán, Kosovo 74. K IS se připojilo také 300 amerických občanů a USA loni přijaly zpět šest mužů z řad IS, tři ženy a devět dětí. Evropské země se zdráhají přijmout bojovníky i jejich příbuzné z obav, že v rámci svých právních systémů nebudou schopné dospělé odsoudit a poslat do vězení.

Mezinárodní krizová skupina (ICG) doporučila, aby se při repatriacích postupovalo podle principu "ženy a děti jako první" a aby se z těchto dvou kategorií vybrali nejméně nebezpeční lidé a byli posláni do zemí svého původu.

Témata:  Islámský stát Jordánsko Abdalláh II. uprchlické tábory uprchlíci

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 13:46

Černochová vymění šéfa Vojenského zpravodajství. Bude jím Bartovský

Vláda ve středu na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) odsouhlasila jmenování brigádního generála Petra Bartovského ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ). Po úterním projednání na plénu sněmovního obranného výboru tak byly splněny zákonné podmínky pro jeho jmenování.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy