Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie spustila masivní průzkum promořenosti koronavirem

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

V Itálii začal rozsáhlý průzkum, který má pomocí testování krve na protilátky zjistit, jak velká část populace se během epidemie covidu-19 skutečně nakazila. Laboratoře budou analyzovat krev od 150.000 lidí, které pomohli vybrat statistici tak, aby byli reprezentativně zastoupeni muži a ženy, obyvatelé jednotlivých regionů, příslušníci věkových skupin či profesí. Informoval o tom server local.it.

První účastníky průzkumu telefonicky oslovil Červený kříž s žádostí o dobrovolné poskytnutí vzorku krve v pondělí. Postupně se bude snažit zkontaktovat všechny vybrané osoby v celkem 2000 měst a obcí po celé zemi.

Italské ministerstvo zdravotnictví, které studii zaštiťuje, chce zjistit, kolik je ve skutečnosti v zemi lidí, kteří koronavirovou infekci prodělali. V oficiálních statistikách totiž chybí zejména ti, u nichž se nákaza nijak neprojevila nebo měli jen mírné příznaky. Nemocní s mírnými symptomy přitom podle odhadů tvoří až 80 procent všech nakažených.

Testy v protilátkové studii budou anonymní, úřady však budou zpětně kontaktovat ty účastníky, u nichž analýzy prokážou protilátky proti koronaviru. Ti pak budou muset podstoupit ještě standardní výtěrový test, aby se zjistilo, zda u nich infekce aktuálně neprobíhá.

Výzkumy, v nichž se zjišťují protilátky proti koronaviru, už má za sebou řada zemí včetně Česka. Například ve Španělsku studie na základě testování 90.000 osob ukázala, že virem SARS-CoV-3 se nakazilo asi pět procent obyvatel. V některých regionech ale byla promořenost mnohem vyšší - například v Madridu testy prováděné na přelomu dubna a května ukázaly, že protilátky má přes 11 procent lidí.

Podle studie francouzského Pasteurova ústavu se k 11. květnu koronavirem nakazilo 4,4 procenta obyvatel Francie, tedy asi 2,8 milionu lidí. Toto číslo je mnohem vyšší, než aktuální statistiky nakažených (145.279), ale příliš nízké na to, aby si francouzská populace vytvořila kolektivní imunitu.

Ani ve Švédsku, které zvolilo v boji s epidemií liberálnější přístup bez celostátní karantény a větších restrikcí, se koronavirem nenakazila podstatná část populace. Například ve Stockholmu mělo ke konci dubna protilátky kolem sedmi procent obyvatel. V Česku studie kolektivní imunity ukázala, že nakažených je zde jen velmi málo - v řádech promile.

Témata:  COVID-19 koronavirus Itálie

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy