Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak probíhá nemoc covid-19 u dětí? Vědci zveřejnili novou studii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Průběh koronavirové nákazy u většiny dětí v Evropě je pouze mírný, úmrtí jsou velmi vzácná. Významná část infikovaných dětí ale potřebuje intenzivní lékařskou péči.

Vyplývá to z vědecké studie, kterou zveřejnil odborný časopis zaměřený na lékařskou vědu The Lancet a na níž upozornila stanice BBC.

Výzkumníci vedení týmem z londýnské nemocnice Great Ormond Street zkoumali 582 dětí z 25 evropských zemí ve věku od tří dnů do 18 let. Všechny byly pozitivně testovány v dubnu, tedy na vrcholu koronavirové pandemie v Evropě. Čtvrtina z nich měla skryté lékařské potíže.

Příznaky nemoci covid-19 u dětí jsou podle autorů studie obecně mírné a část dětí pozitivně testovaných na koronavirus (16 procent) dokonce neměla žádné - test podstoupily kvůli tomu, že se dostaly do kontaktu s nakaženým. Více než polovina ze zkoumaných dětí byla přijata do nemocnice a osm procent potřebovalo intenzivní zdravotní péči.

Z téměř 600 dětí zahrnutých do studie zemřely čtyři, což je 0,69 procenta. Dvě z nich měly jiné zdravotní potíže a ani jedno nebylo mladší deseti let. Výzkumníci připomínají, že skutečná úmrtnost bude ale "podstatně nižší", neboť velká část nakažených dětí s mírnými příznaky patrně vůbec nebyla testována.

Příznaky koronavirového onemocnění u dětí byly nejčastěji horečka (65 procent), zánět horních cest dýchacích (54 procent), zápal plic (25 procent) a zažívací potíže (22 procent).

Podle lékařů, kteří se na tvorbě studie podíleli, jsou její závěry "uklidňující". Podle nich je ale třeba pokračovat ve výzkumu ohledně nejlepšího možného způsobu léčby u dětí s těžkým průběhem nemoci.

"Významný počet dětí s těžkým průběhem nemoci potřebuje intenzivní lékařskou péči, což by se mělo brát v potaz při plánování a stanovování priorit ohledně výdajů na zdravotnictví v dalším průběhu pandemie," upozorňuje Marc Tebruegge z Institutu pro zdraví dětí nemocnice Great Ormond Street.

Děti, které se kromě covidu-19 nakazí jiným respiračním onemocněním, mají větší pravděpodobnost, že budou potřebovat intenzivní léčbu. "To by mohlo mít důležité dopady v nadcházejícím zimní období, kde budou nachlazení a chřipka častějším jevem," řekla Begoña Santiagová-Garcíaová z univerzitní nemocnice Gregoria Maraňóna v Madridu.

Témata:  COVID-19 koronavirus děti nemoc zdraví Velká Británie vědci

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:36

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy