reklama

O jedné oběti hovoří i agentura Kjódó, ani ta ale neupřesnila, jak onen člověk zemřel. Podle ní se tak stalo ve městě Sóma v prefektuře Fukušima.

Zemětřesení způsobilo také výpadky elektřiny v částech Tokia a okolí, kde bylo bez proudu na dva miliony domácností, z toho na 700.000 ve 14milionové japonské metropoli. Dodávky se po několika hodinách podařilo obnovit. Na 100.000 odběratelů bylo bez proudu i v oblasti Fukušimy a okolních prefekturách.

Kvůli zemětřesení vykolejil mezi Fukušimou a městem Široiši rychlovlak šinkanzen, nikdo ze stovky lidí v něm neutrpěl zranění, uvedla agentura Kjódó. Televize NHK informovala i o požáru a poškozených budovách ve městě Fukušima.

Epicentrum zemětřesení bylo asi 60 kilometrů východně od pobřeží v moři a udeřilo krátce před půlnocí místního času (před 16:00 SEČ).

Zemětřesení dnes zasáhlo stejnou oblast, kde mohutné otřesy a vlna cunami v březnu 2011 zničily několik stovek kilometrů pobřeží a zabily na 18.000 lidí. Několikametrová vlna cunami tehdy způsobila i havárii v jaderné elektrárně Fukušima, kvůli níž byly z oblasti evakuovány desítky tisíc lidí. Tehdejší otřesy měly sílu devět stupňů a byly nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením v historii země.

Dnes vydaly místní úřady varování také před vlnou cunami v prefekturách Fukušima a Mijagi, které posléze odvolaly. Pro tyto dvě oblasti a prefekturu Jamagata platí výstraha před následnými otřesy.

Podle agentury Kjódó nebyly zaznamenány žádné abnormality v jaderné elektrárně Fukušima, která od havárie z roku 2011 už není v provozu, ani v dalších elektrárnách v oblasti.