reklama

Vyhlášení stavu nouze umožní úřadům rychleji přijímat a podnikat opatření v boji proti koronaviru a otevírá Kalifornii přístup k federálním zdrojům. Newsom v prohlášení zdůraznil, že stav nouze nevyhlásil kvůli přístupu k federálním financím, ale kvůli rozšíření možností v postupu proti nákaze.

Podle kalifornských úřadů nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehl v nemocnici nedaleko Sacramenta 71letý muž trpící i jinými zdravotními problémy. Nedávno byl na plavbě obří výletní lodí.

Podle BBC se zřejmě nakazil na lodi Grand Princess, která minulý měsíc plula ze San Franciska do Mexika a zpět. Potom se vydala na Havaj. Asi 60 cestujících bylo na plavbách do Mexika i na Havaj. Musejí být ve svých kajutách kvůli testům na koronavirus, protože není vyloučené, že se dostali do styku s mužem, který kvůli nákaze zemřel. Guvernér Newsom uvedl, že loď po připlutí zůstane dál od kalifornského pobřeží a testovací sady na ni budou dopraveny letecky.

Podle Newsoma není vyloučené, že se nakazilo jedenáct cestujících a deset členů posádky, mají totiž příznaky nákazy koronavirem, píše portál USA Today.

Grand Princess provozuje společnost Carnival, jejíž loď Diamond Princess japonské úřady v únoru poslaly kvůli výskytu koronaviru do karantény. Nakazily se jím desítky pasažérů. Grand Princess má kapacitu pro 2600 cestujících a 1150 členů posádky.

O uplynulém víkendu stav nouze vyhlásily státy Florida a Washington. Stát Washington patří v rámci USA k nejpostiženějším, neboť s výjimkou jedné oběti z Kalifornie jsou všechny případy úmrtí hlášeny odtud.

USA aktuálně evidují jedenáct obětí koronaviru a okolo 150 případů nákazy. Kongres USA pro tažení proti infekci připravil mimořádný finanční balíček v hodnotě 8,3 miliardy dolarů (188,6 miliard korun), který ve středu schválila Sněmovna reprezentantů a dnes tak podle očekávání učiní i Senát.