Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo, Francie, Belgie a Kanada oznámily první případy opičích neštovic

Kanada
Kanada
Foto: Pixabay

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie, Nizozemsko a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy.

První případ v Německu dnes identifikoval německý vojenský mikrobiologický institut v okolí Mnichova. U nakaženého se objevila charakteristická kožní vyrážka, uvedl institut bez dalších podrobností.

Ve Francii se nemoc projevila u 29letého muže, který přicestoval ze země, kde se již virus šíří, uvedl dnes francouzský hygienický úřad. Průběh onemocnění u něj není vážný, takže se léčí v domácí izolaci. Nakažený bydlí v oblasti Paříže.

První dva výskyty oznámila rovněž Belgie. Nakazili se dva lidé z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Také v Nizozemsku se dnes potvrdil první případ opičích neštovic. Bez dalších podrobností to oznámil zdravotnický úřad RIVM, podle kterého se mohlo nakazit více lidí. Úřad uvedl, že po víkendu poskytne aktuální informace o počtu infikovaných.

Kanadská agentura pro veřejné zdraví ve čtvrtek uvedla, že potvrdila první dva případy tohoto onemocnění, které bylo dosud známé především z Afriky. Úřady v provincii Québec vyšetřují celkem 17 podezřelých případů.

Výskyt choroby tento týden potvrdily mimo jiné Británie, Itálie, Švédsko a Španělsko. To dnes oznámilo dalších 14 infikovaných, čímž se tam celkový počet potvrzených případů zvýšil na 21. Spojené státy ve středu prokázaly opičí neštovice u muže ze státu Massachusetts, který byl předtím na návštěvě v Quebecu.

Šíření opičích neštovic v evropském regionu by se mohlo urychlit, protože lidé se v letních měsících scházejí na večírcích a festivalech a zároveň dobře neznají průvodní příznaky tohoto onemocnění. Uvedl to dnes šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge. WHO dnes kvůli nemoci svolala schůzku, řekl její mluvčí agentuře Reuters s tím, že jde o jedno z mnoha setkání na toto téma.

Australské úřady oznámily, že identifikovaly pravděpodobný případ opičích neštovic u 40letého muže, který se nedávno vrátil do Sydney z Evropy. Jeho dosud lehké příznaky odpovídají opičím neštovicím, uvedlo ministerstvo zdravotnictví státu Nový Jižní Wales.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Demokratické republice Kongo v 70. letech 20. století. Počet případů v západní Africe se v posledním desetiletí zvyšoval. 

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Podle Státního zdravotního ústavu se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Nejvíce případů opičích neštovic vykazují v EU Španělsko a Portugalsko

Největší počet případů opičích neštovic vykazují v Evropské unii Portugalsko a Španělsko. V Madridu se prokázalo 30 případů této nemoci, v Portugalsku pak 23 případů. Další desítky podezření na toto onemocnění místní úřady zkoumají, uvedl místní tisk.

Se 30 případy, z nichž 23 úřady potvrdily dnes, je Španělsko evropskou zemí s největším počtem nakažených touto nemocí, uvedl deník El País. Všechny případy nákazy se objevily v Madridu. Jedná se většinou o mladé muže, kteří měli sexuální styky s dalšími muži. Podle úřadů se dá ale očekávat, že počty v příštích dnech porostou, jakmile se podaří prověřit již nahlášené podezřelé případy. Těch je zhruba 20. Nakažení doteď vykazovali jen mírné příznaky nemoci a lékaři jim předepsali antivirotika a očkování.

Madridská autonomní oblast dnes večer ohlásila, že nechala zavřít jednu saunu, jež se podle trasování stala ohniskem, na které připadá drtivá většina případů zaznamenaných ve španělské metropoli. Pracovníci hygieny dále pracují na analýze šíření nákazy. Podle agentury Reuters jsou v Madridu sauny místy, které často slouží pro vyhledávání sexuálních styků mezi muži.

Na 23 případů vzrostl počet nakažených v Portugalsku, které ale má ve srovnání se svým sousedem zhruba čtvrtinovou populaci. Podle portugalského ministerstva zdravotnictví, které první případy potvrdilo ve středu, se v zemi vyskytuje méně agresivní západoafrická mutace, uvedla agentura EFE. I portugalské zdravotnictví očekává další růst případů s postupným trasováním šíření nákazy v zemi. V nemocnici zatím neskončil žádný z nakažených.

Témata:  nemoci Kanada Austrálie

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.