reklama

Odhalení nákazy koronavirem u šestileté siamské kočky bylo spíše dílem náhody, píše BBC. Soukromý veterinář jí v květnu prováděl testy na herpes virus, ale vzorky se v rámci pilotního projektu dostaly do laboratoře, která zkoumala i přítomnost koronaviru. Později se ukázalo, že koronavirovou infekci prodělali i její majitelé.

"Je to první případ, kdy byla na koronavirus pozitivně testována domácí kočka, ale není důvod se znepokojovat," citovala agentura Reuters Yvonne Doyleovou z úřadu Public Health England (PHE). "Vyšetřování ukázalo, že nákaza se přenesla z lidí na zvíře a ne naopak," dodala.

"Je to velice vzácná událost, protože všechna zvířata, u nichž se dosud infekce objevila, měla jen mírné příznaky a vyléčila se během několika dní," uvedla šéfka britské veterinární správy Christine Middlemissová. "Není důvod se domnívat, že domácí zvířata mohou virus přenášet na člověka," upozornila. Odborníci nicméně varovali chovatele, aby v případě nákazy koronavirem kontakt s domácími mazlíčky omezili.

Podle Světové zdravotnické organizace patří kočky ke zvířatům, která jsou nákaze virem SARS-CoV-2 nejnáchylnější a mohou ji šířit na další kočky.

Vědecké experimenty podle vědců z londýnské univerzity UCL ukázaly, že koronavirem se mohou nakazit různí další savci včetně koček, psů, opic, fretek a křečků. Znepokojení vzbudila letos v květnu situace na nizozemských farmách chovajících norky na kožešinu, kde se podle všeho nejméně dva zaměstnanci nejspíš nakazili koronavirem od nemocných zvířat.