reklama

K vyhlášení konce epidemie se vláda rozhodla i přesto, že 1. června byla v zemi vyhlášená jiná epidemie, a to ve městě Mbandaka na západě země, vzdáleném asi 1000 kilometrů od původních ohnisek. Podle testů genetického složení virů nemají tato dvě místa s výskytem nemoci souvislost, píše agentura Reuters.

Přestože zdravotnické úřady používaly proti ebole dvě vakcíny, boj s nákazou znesnadňovaly aktivity rozličných ozbrojených skupin u hranic s Ugandou a také podezřívavost místního obyvatelstva vůči přítomnosti zdravotnických středisek pro léčbu pacientů s tímto onemocněním.

Virus eboly způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na ebolu může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu. V roce 2014 tato nemoc připravila o život 11.300 lidí v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Naposledy byl konec epidemie eboly v Konžské demokratické republice oznámen na konci července 2018. Ani ne týden poté se ale v provincii Severní Kivu objevily desítky nových případů, čímž začala nová epidemie.