reklama

Počet nakažených koronavirem ve světě již přesáhl dva miliony a více než 130.000 lidí zemřelo. Španělsko, Itálie a Írán dnes ohlásily méně obětí nemoci covid-19 než za předchozí den, naopak v USA denní bilance 2405 mrtvých dosáhla nového maxima. Evropská komise vyzvala členské státy Evropské unie, aby karanténní opatření uvolňovaly koordinovaně.

WHO na pandemii zareagovala pozdě a příliš se spoléhala na zavádějící čínská prohlášení, řekl na tiskové konferenci Trump. USA, které jsou největším přispěvatelem této agentury OSN, proto dočasně přeruší financování WHO. V mezičase chtějí činnost WHO vyhodnotit; tato prověrka má podle Trumpa trvat 60 až 90 dní.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že rozhodnutí amerického prezidenta lituje. Pokud bude svět rozštěpen, koronavirus trhlin využije, varoval.

Čína vyzvala USA, aby svým závazkům vůči WHO dostály. Podle Moskvy se Washington zachoval sobecky. Jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates, jehož nadace dává WHO po USA největší sponzorské dary, americký krok v době pandemie považuje za nebezpečný. Nákaza dosud postihla už přes dva miliony lidí. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii celosvětově monitoruje, dnes večer SELČ informovala rovněž o více než 130.000 mrtvých.

Počet obětí koronaviru v USA dnes překonal hranici 30.000, informovala agentura Reuters. V úterý Spojené státy oznámily, že onemocnění covid-19 podlehlo 2364 lidí, což byl dosud nejvyšší denní nárůst zemřelých. Dnešní neúplná bilance je zatím nižší - koronaviru podlehlo přes 1500 lidí, počet nakažených dosáhl 615.000.

Pevninská Čína, do které se nepočítá Hongkong a Macao, dnes oznámila 46 nových případů nákazy, což je o polovinu méně než o den dříve. Většina nově infikovaných jsou opět lidé, kteří přicestovali ze zahraničí. Pevninská Čína eviduje celkem 82.295 infikovaných, z nichž podle Univerzity Johnse Hopkinse 3345 zemřelo.

Rusko ohlásilo 3388 nových výskytů koronavirové nákazy, což je další rekordní nárůst během jediného dne. Celkový počet infikovaných dosáhl 24.490, z nichž 198 lidí zemřelo.

Ve Španělsku zemřelo za předchozí den 523 lidí s nemocí covid-19, je to méně než denní nárůst oznámený v úterý dopoledne, kdy to bylo 567. Infikovaných přibylo pět tisíc. Itálie hlásí za posledních 24 hodin 578 mrtvých, což je rovněž méně než v úterý, kdy země evidovala 602 nových obětí. V porovnání s úterým klesl i počet nově nakažených, virus testy nově potvrdily u 2667 lidí.

Klesající počet denních úmrtí ohlásil i Írán, kde dosud podlehlo nákaze 4777 lidí. Islámská republika je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu, nákaza se zde potvrdila u 76.389 lidí.

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech na nemoc covid-19 zemřelo už 17.167 lidí. Počet obětí se od úterý zvýšil o 1438, informoval zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Zároveň upozornil, že dnešní bilance je mimořádně vysoká i kvůli tomu, že zdravotníci dodatečně nahlásili úmrtí z prodlouženého velikonočnímu víkendu.

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 761 lidí nakažených koronavirem. Celkem má tak země už 12.868 obětí nemoci covid-19. Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 se blíží k hranici 100.000, kterou zatím překonalo jen pět zemí světa. Ani v Belgii krize kolem koronaviru stále nepolevuje a v zemi dnes opět výrazně narostl počet nakažených i obětí nemoci covid-19. Za poslední 24hodinové období se nákaza potvrdila u dalších 2454 lidí, zatímco bylo nahlášeno 283 úmrtí. Další mrtví přibyli i v Rakousku, Švýcarsku, Maďarsku, Polsku a nové čtyři oběti hlásí i Slovensko.

V Německu za den podle Institutu Roberta Kocha přibylo 2486 nakažených, poprvé od soboty je to větší denní nárůst než předchozí den. Úmrtí přibylo 285, což je rovněž více, než bylo oznámeno v úterý. Celkem institut registruje 127.584 infikovaných, z toho 3254 lidí zemřelo.

Země se ale v souvislosti s koronavirem začne pomalu vracet do normálu. Od pondělí mohou v celém Německu znovu otevřít obchody s plochou menší než 800 metrů čtverečních. Plán počítá také s postupným otevíráním škol od 4. května. Restaurace zůstanou i nadále uzavřené.

S uvolňováním opatření již začalo rovněž Dánsko, kde se dnes otevřely jesle, školky a první stupeň základních škol. Země tak patří mezi první v EU, které zařízení pro nejmenší děti znovu uvedly do provozu.

EU žádný časový plán obnovování běžného režimu nestanovila. Jak uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, země EU by měly začít uvolňovat omezení postupně, až to vývoj nákazy dovolí. Státy by měly přitom vycházet ze své specifické situace a koordinovat své kroky s ostatními.

Evropská komise schválila České republice státní podporu pro malé a střední podniky, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s koronavirem. Celková výše pomoci může dosáhnout až jedné miliardy korun.

Předseda Evropské rady Charles Michel dnes řekl, že příští sedmiletý rozpočet EU by měl poskytnout zásadní pomoc při oživování evropských ekonomik po koronavirové krizi. Novou podobu finančního rámce pro období let 2021 až 2027 nyní chystá Evropská komise.