reklama

"Vyšší počty pozitivních případů nebudou neobvyklé ani v následujícím období - s návratem dětí do škol a školek po prázdninách a s návratem dospělých do zaměstnání po dovolených se přirozeně zvyšuje mobilita lidí. Tím roste i riziko šíření onemocnění covid-19," uvedl v komentáři úřad hlavního slovenského hygienika. Z jeho vyjádření také vyplývá, že zmíněné množství nových pozitivních případů za pátek se čekalo i s ohledem na vysoký počet téměř 6000 provedených testů.

Pětimilionové Slovensko má v současnosti podle ministerstva 1692 aktivních případů nákazy, tedy nejvíce od propuknutí pandemie v zemi letos v březnu. V nemocnicích bylo k pátku hospitalizováno 73 pacientů s covidem-19, sedm nich museli lékaři napojit na umělou plicní ventilaci.

Slovenská pandemická komise po nárůstu počtu infikovaných doporučila v pátek úřadům omezit konání hromadných akcí a zakázat podávání alkoholu v noci v rizikových regionech, mezi které se řadí Bratislava a některé okresy na západním, severním a východním Slovensku.

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí po zmíněném jednání pandemické komise rovněž řekl, že Bratislava zváží zařazení Česka a Rakouska mezi rizikové země z hlediska koronaviru. To by znamenalo, že lidé po příjezdu z těchto zemí na Slovensko by museli až na výjimky nastoupit do karantény a podstoupit test na koronavirus. V pátek laboratoře v Česku potvrdily nákazu koronavirem u 798 lidí, což je nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Počty nakažených výrazně rostou od 1. září, dosavadní maximum bylo tento týden překonáno počtvrté za sebou.