reklama

"Dnes je určitě den na úsměvy... Toto je den, který je začátkem konce pandemie v Srbsku," uvedla Brnabičová po očkování. Prohlásila, že se cítí poctěna tím, že dostala vakcínu jako první, a mohla tak ukázat, že odborníkům důvěřuje.

Podle průzkumu z počátku prosince se nechce nechat proti covidu-19 očkovat polovina Srbů, upozornila agentura AFP.

Podle listu Večernje novosti je Brnabičová první šéfkou vlády v Evropě, která se nechala proti covidu-19 očkovat. Prezident Aleksandar Vučić by měl dostat vakcínu jiného výrobce, nejspíše čínské firmy Sinopharm.

Podle srbského ministerstva zdravotnictví budou jako první očkováni lidé starší 70 let v domovech důchodců, v lednu bude následovat zdravotnický personál pracující na covidových odděleních.

Srbsko se uchází o členství v Evropské unii, zároveň ale udržuje blízké vztahy s Ruskem a Čínou. Hodlá očkovat i ruskou vakcínou Sputnik V a očkovací látkou čínského výrobce Sinopharm. Brnabičová dnes řekla, že tyto vakcíny dorazí do země brzy. Příští rok by měl Bělehrad získat i vakcíny firem AstraZeneca a Moderna.

V Srbsku, které má přibližně sedm milionů obyvatel, se od začátku epidemie nakazilo novým typem koronaviru více než 312.000 lidí a 2833 jich s covidem-19 zemřelo.

Jako první země v Evropě začala 8. prosince očkovat své obyvatele proti covidu-19 Británie. Švýcarsko zahájilo očkovací kampaň tento týden ve středu, v Evropské unii včetně Česka se začne očkovat od neděle. Například ve Spojených státech už se očkuje nejen vakcínou Pfizer/BioNTech, ale i látkou farmaceutické společnosti Moderna. V EU by měl být tento přípravek schválen až 6. ledna.