reklama

Království praktikuje instituci poručnictví, takže ženy o sobě bez svolení mužských poručníků nemohou plně rozhodovat. Poručníkem bývá nejbližší mužský příbuzný.

V srpnu Rijád oznámil, že ženám starším 21 let se budou vydávat cestovní pasy a ženy budou moci bez svolení kohokoli jiného cestovat do zahraničí. Za rozhodnutím stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, který chce poměry v konzervativním království modernizovat.

Rozhodnutím o vydávání cestovních dokladů však nepadlo pravidlo zvané taghajjab (nepřítomnost). Nejbližší mužský příbuzný podle něj stále může policii oznámit absenci příbuzné, což může skončit jejím zatčením a eventuálním umístěním do útulku pro ženy, uvádí saúdskoarabská odbornice na záležitosti oblasti Perského zálivu Ímán Husajnová.

I nejmenovaný západní diplomat, jehož oslovila AFP, se domnívá, že tato možnost ohlásit nepřítomnou je velkou trhlinou rozhodnutí o cestovních pasech. "Občané Saúdské Arábie nemohou svým dcerám zabránit, aby si obstaraly pas, ale pořád je mohou policii nahlásit jako nezvěstné, a ta je přivede zpět domů," uvádí diplomat. Přitom už loni členové poradní rady ministerstvu spravedlnosti doporučili systém taghajjabu zrušit, ale úřad na to nereagoval.

Zájem o cestovní pasy je značný, přichází si pro ně stále více žen. Na sociálních sítích se ale mnozí reformě vysmívají. Objevují se například vtipy, kdy přichází zahalené ženy z jedné strany hranice a z druhé vycházejí už jen lehce oblečené.

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že poručník může i nyní získat soudní rozhodnutí, které jeho příbuzné zakáže vycestovat. Může i poslat stížnost na "neposlušnost" dotyčné, což může skončit i uvězněním.

Ačkoli Saúdské Arabky mohou díky uvolnění poměrů od loňska samy řídit automobil, v případě povolení sňatku se bez souhlasu poručníka neobejdou, píše AFP.

Francouzská agentura hovořila se dvěma ženami, které strávily téměř rok v útulku pro ženy. Dostaly se tam, když se pokusily od rodiny uprchnout kvůli tomu, co označily za špatné zacházení. V útulku je kamery sledovaly 24 hodin denně. V případě, že jsou chovanky potrestány, vykonají trest bičováním muži. Vedení útulku si také vede záznamy o menstruacích žen. Husajnová tvrdí, že pokud o propuštění nepožádá poručník, mohou zůstat ženy v těchto zařízeních dlouho.

To byl i případ dvou žen, s nimiž hovořila AFP. Jelikož si pro ně rodiny nepřišly, byly převezeny do jiného zařízení, jemuž se říká přijímací domy. Jsou prý plné deprimovaných žen, o které rodiny neprojevily zájem už několik let. Panuje tam násilí a navzdory přísné ostraze se odtud ženy snaží uprchnout.