reklama

V čínském velkoměstě, kde žije 22 milionů obyvatel, se podle čínských oficiálních statistik během šesti týdnů nakazilo koronavirem asi 1800 lidí. V neděli počet nových případů klesl na šest. Dnešní návrat k téměř normálnímu režimu se týkal většiny Pekingu.

Muzeím, kinům a tělocvičnám bylo nově povoleno fungovat až na 75 procent své kapacity a řidiči doručovacích služeb mohou opět nosit zásilky až ke dveřím zákazníků místo toho, aby je nechávali u vchodů budov.

Úřady provedly v hlavním městě několik kol hromadných testů. Když se v nějakém z bytových komplexů zjistila nákaza, celý se uzavřel tak, aby bylo možné ohnisko izolovat. Vládnoucí komunistická strana se i nadále drží strategie nulové tolerance vůči covidu, která je velmi ekonomicky nákladná a omezuje život milionům obyvatel, a to i přesto, že většina světa volí mírnější strategie.

Pomalu se otevírá i nejlidnatější čínské město Šanghaj, kde byla na dva měsíce vyhlášena celoměstská uzávěra. V jejím důsledku byla na dlouhé týdny ve svých bytech uvězněna většina z 25 milionů obyvatel. Restaurace zde ale i nadále zůstávají zavřené s výjimkou rozvozu a donášky.

V Pekingu i Šanghaji musí každý, kdo vstoupí do metra, kancelářské budovy, nákupního centra či jiného veřejného místa, předložit negativní výsledek testu na koronavirus za posledních 72 hodin. Aby lidé splnili tuto podmínku a mohli se zapojit do veřejného života, často stáli s předstihem v dlouhých frontách u testovacích stanic, které byly zřízeny po celém městě.

Všechny trajekty v Šanghaji, kterou protíná řeka Chuang-pchu-ťiang, obnovily dnes normální provoz. Organizátoři však odložili na další rok například Mezinárodní filmový festival v Šanghaji, který se měl tento měsíc konat.