Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loď s migranty nesmí do italských přístavů, prosí o pomoc

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Loď Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye se 150 zachráněnými migranty na palubě se ve Středozemním moři dostala do tísnivé situace poté, co italská vláda tento týden nařídila kvůli koronaviru uzavřít všechny přístavy pro plavidla humanitárních organizací.

Kapitánka plavidla dnes požádala italské úřady alespoň o doplnění zásob potravin, léků a paliva, informovala agentura DPA. Podle italského ministerstva dopravy je za osud lodi plně odpovědné Německo.

"Chápeme, že v Itálii platí nouzový stav," uvedl mluvčí organizace Sea-Eye Gorden Isler. Podle něj je ale třeba brát ohled i na to, že v ohrožení byly i životy migrantů. Ty posádka zachránila u libyjských břehů v pondělí, tedy ještě předtím, než Itálie přístavy pro humanitární organizace uzavřela.

Loď Alan Kurdi se nyní pohybuje poblíž italského ostrova Lampedusa a na palubě je nyní tak těsno, že se tam všichni zachránění stěží uloží ke spánku. Podle italských úřadů má ale za loď plnou odpovědnost Německo, pod jehož vlajkou pluje.

V Itálii má platit nouzový stav do 31. července, ale není vyloučeno, že bude prodloužen. Tamní vláda argumentuje, že během epidemie covid-19 nelze italské přístavy považovat za bezpečné. Ze stejných důvodů nyní lodě humanitárních organizací nepřijímá ani Malta.

Témata:  migrace uprchlíci Itálie

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy