reklama

O změně názvu, chartě a novém vedení mohlo rozhodovat 25.000 registrovaných stoupenců hnutí. Všechny návrhy získaly přes 80 procent hlasů, není ovšem jasné, kolik lidí se v dvoudenním online hlasování vyjádřilo. Do čela strany byl zvolen sedmatřicetiletý europoslanec a bývalý poradce Elysejského paláce Stéphane Séjourné, píše deník Le Figaro.

Ve vedení strany budou také ministr hospodářství Bruno Le Maire a ministr vnitra Gérald Darmanin.

"Bez jednoty by vyhrály extrémy," varoval přes video Macron, který je nově čestným předsedou Obnovy. "Jednotní a společní zahájíme novou kapitolu politického života v naší zemi," promlouval Macron ke spolustraníkům v sále v obchodním centru Carrousel du Louvre. To stojí jen několik metrů od prosklené pyramidy u muzea Louvre, u níž Macron slavil své první prezidentské vítězství, píše AFP.

Macronův původní plán na širokou koalici narazil na neochotu zamýšlených spojenců. Plné zapojení odmítl nejoblíbenější francouzský politik, bývalý premiér a Macronův spojenec Édouard Philippe se svým hnutím Horizonty. Ještě odmítavěji se k návrhu postavil šéf strany MoDem François Bayrou. Ten dokonce nečekaně nedorazil na víkendové setkání Obnovy, ačkoliv byl mezi ohlášenými hosty, píše server Les Échos.

Součástí Obnovy se tak stanou jen dvě malé strany Territoires de progrès (Území pokroku) a Agir (Jednat).

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová ve svém projevu před tisícovkou straníků vyzdvihovala význam "dobrých nápadů, které je třeba uplatňovat bez ohledu na to, zda s nimi přišla pravice nebo levice", cituje jí Les Échos. Parlamentní většina bude jednotná a bude se opírat o tři pilíře, prohlásila Borneová s odkazem na spolupráci se stranami MoDem a Horizonty.