reklama

Analytici podle ankety agentury Reuters očekávali, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,8 procenta. Počet zaměstnaných za květen až červenec vzrostl o 40.000, což je méně než třetina nárůstu proti očekávání analytiků.

Míra ekonomické neaktivity se ve čtvrtletí zvýšila o 0,4 procentního bodu na 21,7 procenta, nejvýše od začátku roku 2017. Tento ukazatel měří podíl populace, která nepracuje ani si nehledá práci. Celkem opustilo pracovní sílu 194.000 osob, hlavně kvůli nárůstu dlouhodobé nemocnosti a odchodu mladých studovat.

Mzdy bez bonusů se zvýšily o 5,2 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo ve srovnání s předchozím tříměsíčním obdobím do konce června. Analytici čekali růst o pět procent. Včetně bonusů vzrostly mzdy o 5,5 procenta, zatímco analytici počítali se zvýšením o 5,4 procenta.

Britská centrální banka se rostoucí neaktivity na trhu práce obává, protože by mohla přispět k posílení inflačních tlaků kvůli nedostatku uchazečů o zaměstnání. Na začátku srpna centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Kvůli vysoké inflaci tak přikročila k nejvýraznějšímu zvýšení úroků od roku 1995.

Základní úroková sazba v Británii se teď nachází na nejvyšší úrovni od konce roku 2008. Očekává se, že centrální banka na svém zasedání 22. září úrokové sazby opět zvýší.