reklama

Povolený je sobotní mítink "Za čestné a transparentní volby", který v centru města organizují komunisté. Strana spolupracující v parlamentu s vládním uskupením Jednotné Rusko sdílí protestní nálady v hlavním městě, k akcím neparlamentní liberální opozice se ale odmítá připojit. Důvod protestu - údajné volební manipulace - je přitom stejný.

Následující sobotu 24. srpna chtějí opoziční aktivisté svolat do Moskvy hned čtyři demonstrace. Žádnou z nich radnice nepovolila a doporučila organizátorům, aby akce svolali do čtvrti Marjino na jihovýchodním okraji města. Taková doporučení opoziční aktivisté většinou ignorují. Protest okrajové Libertariánské strany chystaný na neděli 25. srpna radnice povolila, není ale jasné, zda se vůbec uskuteční.

Od první demonstrace, svolané na protest proti volební diskriminaci koncem července, se agitace organizátorů změnila. Od protestů proti údajně nespravedlivému postupu městské volební komise přešli postupně k výzvám ke zrušení či odložení voleb, k propuštění politických vězňů, lustraci členů volebních komisí a změně volebních zákonů. Podle většiny analytiků nemají v dnešním Rusku podobné výzvy naději na úspěch.

Moskevské soudy mezitím jednu za druhou zamítají žaloby na diskriminační postup městské volební komise. S odvoláním zatím uspěl jen veterán ruské liberální politiky a spoluzakladatel strany Jabloko Sergej Mitrochin. Soud zamítl žalobu bývalého opozičního zákonodárce Dmitrije Gudkova nebo Ilji Jašina, někdejšího spolupracovníka zavražděného exvicepremiéra Borise Němcova. Oba se chtějí odvolat k nejvyššímu soudu, šance na úspěch je ale zřejmě nulová.

"Protestní festival", jak chystané nepokoje dnes nazval list Kommersant, se ale bude týkat i jiných témat než komunálních voleb. Tuto neděli se v Moskvě uskuteční demonstrace a koncert na podporu sester Krestiny, Angeliny a Mariji Chačaturjanových, které čelí přísnému trestu za zabití svého tyranského otce. Akce je sice na první pohled apolitická, protestní potenciál ruského hlavního města ale nepochybně podpoří.