Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na pandemii COVID-19 reaguje i podsvětí. Vznikly nové druhy zločinu, varují úřady

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Obchodování s rouškami či falešnými vakcínami, podvody cílené na seniory, zneužívání dětí na internetu: zločin se v čase pandemie adaptuje stejně rychle, jako se koronavirus šíří Evropou.

Zákaz vycházení sice snížil počet vloupání, noční zákaz vycházení mohl sebrat vítr z plachet kapsářům a mezinárodní obchod s drogami se potýká s uzavřenými hranicemi, ale pandemie onemocnění COVID-19 dala na starém kontinentu vzniknout novým odvětvím zločinu. Kriminálníci se novým pravidlům hry svižně přizpůsobili, píše AFP.

"Zločinci se rychle chopili příležitosti využít krize. Buď aplikovali staré postupy na současnou situaci, nebo se začali zabývat novou nelegální činností," uvádí unijní policejní agentura Europol. "Podvodníci rychle upravili známá podvodná schémata a využívají strachu a nervozity evropských občanů," domnívá se agentura.

#CoronaCrimes: criminals are adapting their business models to profit from the #COVID19 pandemic. Europol releases new report on latest developments of the coronavirus on the criminal landscape in the EU. Full report: https://t.co/sxCsn588Jd pic.twitter.com/yTTIS7zpnN

— Europol (@Europol) March 27, 2020

Podle Catherine de Bolleové, šéfky Europolu, zločince za krize zajímá jen jediná věc - jak vydělat co nejvíc peněz.

Bezpečnostní složky v mnoha evropských zemích zaznamenaly pokles v takzvaném tradičním zločinu: ve Španělsku policie od poloviny března, kdy země omezila volný pohyb obyvatel, zaznamenala 50procentní propad v počtu kriminálních činů v porovnání s minulým rokem. Díky tomu, že lidé pracují z domova, švédská policie hlásí výrazný pokles v počtu vloupání.

Druhou stranou mince je však rozkvět jiných odvětví v kriminálním podsvětí a aktivit přímo souvisejících s pandemií.

V některých lidech zdravotní krize "probudí to nejhorší", nechala se nedávno slyšet britská policie, která takto okomentovala případ krádeže kyslíkových bomb v nemocnici v Manchesteru.

Evropské země se také potýkají s prudkým nárůstem kyberzločinů. "Zločinci cílí na osoby, které si chtějí koupit zdravotní pomůcky na internetu. Zasílají emaily nabízející falešnou zdravotní pomoc a podvádějí tak zranitelné občany nebo lidi v izolaci," uvádí britský Národní kriminální úřad (NCA).

S internetovou kriminalitou se muselo vypořádat i Německo či Dánsko. "Kyberzločinci zneužívají obav ohledně koronaviru k šíření podvodných emailů," uvedla německá policie. Dánská vláda slíbila, že všechny "koronavirové kriminálníky" - mimo jiné zloděje dezinfekčních prostředků nebo lupiče vydávající se za zdravotníky - exemplárně potrestá.

Před vlnou podvodných emailů varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které podvodníci rozesílají jejím jménem nevyžádanou poštu. Pod záštitou organizace se snaží z obětí vylákat peníze nebo osobní údaje.

Švédská policie v jedné z tamních rozhlasových stanic varovala, že na internetu roste aktivita sexuálních predátorů. "Děti a mladiství jsou doma častěji online, mimo obvyklá přístupová místa, kde jsou pod kontrolou dospělých," uvedla Anna Hildingsonová Boqvistová z organizace ECPAT, která ve Švédsku bojuje proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Italské úřady se oproti tomu obávají ekonomických dopadů koronavirové krize na malé živnostníky, které hospodářský propad poznamená nejvíce. Takto zasažení podnikatelé se mohou ve snaze o záchranu živobytí obrátit na mafii.

Témata:  kriminalita Europol Velká Británie COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy