Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na spalničky loni na světě zemřelo zhruba 207.500 lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na spalničky v loňském roce zemřelo zhruba 207.500 lidí. V dnes zveřejněné zprávě o boji proti tomuto virovému onemocnění to uvedly Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Od roku 2016 vzrostl počet obětí spalniček o 50 procent.

"Byla to úmrtí, kterým šlo zabránit," uvedla k loňským číslům odbornice WHO Natasha Crowcroftová.

Celkem loni zdravotníci zaznamenali téměř 870.000 případů nákazy spalničkami. To je nejvíce od roku 1996. Obzvlášť postižené jsou přitom země v Africe, jako například Kongo či Madagaskar. Velké epidemie spalniček zaznamenaly ale loni i Gruzie, Kazachstán či Ukrajina. Česku v loňském roce WHO zrušila status země, kde byly spalničky vymýceny.

Spalničky jsou infekční onemocnění, které se šíří kapénkami vzduchem, například při kašli. Začínají horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek.

Do zavedení vakcíny v roce 1963 zemřelo podle WHO ročně na světě na spalničky 2,6 milionu lidí. Před nakažením spalničkami se lze chránit podáním dvou dávek očkovací látky. Podle WHO ale v mnoha zemích světa děti loni nedostaly včas obě dávky.

Situace na poli očkování se přitom zřejmě ještě zhorší kvůli pandemii covidu-19. Virem SARS-CoV-2 se letos nakazilo již více než 53 milionů lidí. S covidem-19, který virus způsobuje, zemřelo přes 1,2 milionu nakažených.

Témata:  Spalničky nemoci

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy