Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na vojenském letišti u Kursku hoří zásobník ropy po možném útoku dronu

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt na sociální síti dnes napsal, že letiště se stalo terčem útoku ukrajinského dronu. Oběti nejsou hlášeny. Požár podle gubernátora stále trvá. Na místo podle agentury TASS jedou tři speciální hasičské vlaky.

Kursk leží zhruba 100 kilometrů od ukrajinských hranic. Starovojt minulý týden uvedl, že ukrajinské jednotky provedly v oblasti několik útoků, které způsobily výpadky proudu. Ukrajina se k útokům minulý týden a ani dnes nepřihlásila.

V pondělí ruské ministerstvo obrany uvedlo, že dva ukrajinské bezpilotní letouny zaútočily na letecké základny v Saratovské a Rjazaňské oblasti, zabily tři vojáky a způsobily materiální škody. Ani k těmto útokům se Kyjev nepřihlásil. Jednalo by se nicméně o ukrajinský útok provedený zatím nejhlouběji na ruském území od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Podle informací ze sociálních sítí drony poškodily dva bombardéry Tu-95 na základně Engels u Saratova a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letišti Ďagilevo u Rjazaně. Tyto strategické bombardéry odpalují střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině, v posledních týdnech i proti objektům energetické infrastruktury.

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů. Podrobnosti útoků ale dosud nejsou známé.

Ukrajinské síly zřejmě podnikly útoky na dvě ruské strategické letecké základny, čímž předvedly schopnost zasahovat hluboké ruské zázemí a možná i narušit ruské tažení proti ukrajinské infrastruktuře, upozornil v pravidelné svodce americký Institut pro studium války ISW. Neschopnost Moskvy předvídat a zabránit ukrajinským útokům na strategické základny, vzdálené 700 kilometrů od ukrajinských pozic, rozlítila ruské válečné blogery, kteří vyzývají ruské velení k masivním odvetným útokům proti Ukrajině. Stěžují si také, že velení nedokázalo uchránit základny, přestože se jevily jasným cílem.

Někteří blogeři podle ISW naznačují, že útoky na základny mohly být dílem skupin ukrajinských záškodníků, jiní zase varují, že i Moskva může být ohrožena, pokud drony byly vypuštěny z Ukrajiny. Útoky na základny s bombardéry, které jsou nosiči jaderných zbraní (k útokům proti Ukrajině používají střely s konvenčními hlavicemi - pozn. ČTK), podle některých blogerů ohrožují postavení Ruska jako jaderné velmoci.

Britská rozvědka předpokládá, že ruské velení zareaguje rozptýlením bombardérů na další základny a také vyhledáním a přísným potrestáním důstojníků, které označí za zodpovědné za jedno z nejhorších selhání ochrany strategických objektů od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Témata:  Ruská armáda

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 17:27

Zeman se omluvil Šarapatkovi za dehonestující výrok

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy