Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nákaza covid-19 zasáhla 188 zemí. Kolik už je obětí a nakažených? Nová bilance

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej. Vir vyvolává onemocnění covid-19 s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na virus umírají převážně senioři a chronicky nemocní pacienti.

Celkový počet infikovaných ve světě překročil podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) 27,7 milionu, obětí je celosvětově více než 900.000 a vyléčených je dosud přes 18,7 milionu.

Nákaza zasáhla podle JHU 188 zemí a území a rozšířila se na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Posledním zasaženým světadílem byla Jižní Amerika, kde se nemoc poprvé vyskytla 25. února v Brazílii. Dalšími ohnisky nákazy se po Číně staly Spojené státy a Evropa, kde první případy lékaři ohlásili 24. ledna ve Francii. Epicentrem nákazy se poté stala Latinská Amerika a zejména Brazílie. V poslední době je situace alarmující v Indii, která již měsíc registruje nejvyšší denní přírůstky počtu nakažených ze všech světových států. Afrika se během pandemie podle WHO vyhnula zatím nejhoršímu i díky tomu, že má zkušenosti s bojem proti epidemiím.

Zemí s nejvíce nakaženými i nejvyšším počtem zemřelých jsou dlouhodobě Spojené státy, kde se podle JHU dosud nakazilo přes 6,3 milionu obyvatel, v souvislosti s nemocí covid-19 zde zemřelo přes 190.000 lidí a uzdravilo se asi 2,3 milionu nemocných. Druhou nejhůře zasaženou zemí je Indie, která hlásí přes 4,3 miliony nakažených, více než 73.000 mrtvých a 3,3 milionu uzdravených obyvatel. Třetí nejvyšší počet nakažených od počátku pandemie je v Brazílii, kde se dosud infikovalo přes 4,1 milionu lidí, 128.000 jich zemřelo a 3,6 milionu se uzdravilo.

WHO kvůli epidemii vyhlásila 30. ledna globální stav zdravotní nouze, učinila tak teprve pošesté ve své historii. Za pandemii vyhlásila WHO šíření nákazy 11. března. Jedná se tak o druhou pandemii chřipkových virů ve 21. století, první byla pandemie prasečí chřipky v letech 2009 až 2010 při níž zemřelo na 18.500 lidí. Z chřipkových virů měla od začátku 20. století nejvíce obětí pandemie španělské chřipky, která si v letech 1918 až 1920 vyžádala na 40 milionů mrtvých.

Koronavirová pandemie má negativní dopad na celosvětovou ekonomiku. Rekordní propad zaznamenala ekonomika celé EU, ve druhém čtvrtletí se HDP podle údajů Eurostatu proti předchozím třem měsícům snížil o 11,7 procenta, v meziročním srovnání pak o 14,1 procenta. Z významných zemí EU klesla německá ekonomika proti předchozím třem měsícům o 10,1 procenta, francouzská o 13,8 procenta, italská o 12,4 a španělská o 18,5 procenta. Do hluboké recese uvrhla koronavirová krize také ekonomiku USA, ve druhém čtvrtletí se HDP Spojených států v přepočtu na celý rok propadl o rekordních 31,7 procenta po pětiprocentním poklesu v prvním kvartálu.

Řada zemí celého světa v současné době vyvíjí a testuje účinnou vakcínu proti koronaviru. WHO iniciovala mezinárodní projekt COVAX, jehož cílem je zajistit do konce příštího roku na dvě miliardy dávek vakcíny od několika potenciálních výrobců. Do projektu na financování a distribuci vakcín se již zapojilo přes 170 zemí světa. Světovou pozornost pak vzbudilo oznámení Ruska, že 11. srpna byla ruským ministerstvem zdravotnictví schválena vakcína Sputnik V. První výsledky testů vakcíny zveřejnilo Rusko počátkem září, západní experti však varují před použitím této látky, dokud nebude provedeno další a mezinárodně uznané testování a ověřovací kroky.

Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy koronavirem 1. března, všichni nakažení přicestovali z Itálie. Na konci téhož měsíce překročil počet lidí s prokázaným koronavirem číslo 3300. Do dnešního dne testy potvrdily 31.036 případů, celkem bylo testováno přes 998.000 lidí. První úmrtí člověka s koronavirem bylo ohlášeno 22. března, s nemocí covid-19 dosud zemřelo v Česku 444 lidí. Uzdravilo se přes 20.300 pacientů. Aktivně nemocných je přes 10.200 lidí.

Témata:  COVID-19 koronavirus USA Brazílie Indie

Aktuálně se děje

11:06

Herec z Harryho Pottera Warwick Davis přišel o milovanou manželku

Herec Warwick Davis (54), známý zejména z role v čarodějnické sérii Harry Potter, prožívá těžké období. Jeho srdce zlomila ztráta milované manželky Sammanthy, která zemřela ve věku pouhých 53 let.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Donald Tusk

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.