reklama

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) v neděli zveřejnilo dokumenty o podezřelých převodech, které údajně uskutečnily stovky politiků a dalších osobností z více než 90 zemí, ve výčtu je i český premiér Andrej Babiš.

Seibert řekl, že tažení proti daňovým rájům a daňové kriminalitě se neobejde bez mezinárodní spolupráce. Ministr financí německé spolkové země Hesensko Michael Boddenberg mezitím nabídl vyhodnocení dokumentů z kauzy, pokud by je hesenské úřady dostaly k dispozici. "Máme kompetence a pevnou vůli k zajištění větší daňové spravedlnosti," řekl Boddenberg.

Hesenská daňová správa společně se spolkovým kriminálním úřadem (BKA) již v minulosti převzala objasňování takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), což podle agentury DPA vyneslo Německu dodatečné daňové příjmy přes 38,4 milionu eur (973 milionů korun). Aféra Panamských dokumentů na jaře 2016 odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají zisky v daňových rájích. Jako daňové ráje se označují země s nízkým, případně žádným zdaněním zahraničních firem.

Toho, že v aktuální kauze figuruje mimo jiné Babiš, si německá média bedlivě všímají. Uvádějí k tomu, že favorit nadcházejících parlamentních voleb v Česku se dostává pod tlak, aby své počínání vysvětlil. Informacemi z dokumentů Pandora Papers se bude zabývat česká Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Babiš odmítá, že by udělal cokoli nezákonného a zveřejnění informací považuje za pokus o očernění své pověsti a za ovlivnění voleb.