reklama

"Nedovolme, aby nás pandemie, která nás jako jednotlivce nutí držet vzájemný odstup, rozdělovala také jako společnost," řekl prezident. "Chceme dnes jako společnost uctít památku těch, kteří v těchto temných časech zemřeli osamělou a často bolestivou smrtí," dodal. Pozůstalým pak vzkázal, že ve svém zármutku nejsou sami.

Prezident upozornil, že kromě zármutku někteří lidé pociťují "rozhořčení a vztek", což podle něj lze pochopit. "Politici museli činit obtížná, někdy i tragická rozhodnutí, aby zabránili ještě větší katastrofě," upozornil. Dodal, že teď je zapotřebí neztrácet čas hledáním viníků a zaměřit se na budoucnost. "Seberme znovu sílu pro cestu vpřed, pro cestu z pandemie," prohlásil.

Pietního aktu se kromě prezidenta zúčastnilo pět pozůstalých po obětech covidu a několik vysokých německých představitelů, mimo jiné kancléřka Angela Merkelová, předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble, předseda Spolkové rady Reiner Haseloff a šéf ústavního soudu Stephan Harbarth.

Předseda Německé biskupské konference (DBK) Georg Bätzing při dopolední ekumenické bohoslužbě v Berlíně vyzval společnost, aby se uprostřed pandemie na chvíli zastavila. "Smrt a umírání jsou nám nyní blíž než dříve," upozornil. V Německu podle nejnovějších údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) od začátku pandemie zemřelo v souvislosti s covidem už téměř 80.000 lidí.

"Krizová zkušenost z pandemie se jako trauma ukládá do našich duší a volá po uzdravení," uvedl předseda rady evangelických církví v Německu Heinrich Bedford-Strohm. "Abychom se s tím vyrovnali, budeme potřebovat spoustu času," dodal.