reklama

Nové a přísnější hodnocení znamená, že letečtí, autobusoví či železniční dopravci již nebudou smět dopravovat pasažéry z Česka do Německa. Zákaz se nevztahuje na německé občany a cizince, kteří v Německu žijí. Protože je Česko přímým sousedem Německa, očekává se i omezení automobilové dopravy. Konkrétní podmínky podle DPA ještě nebyly stanoveny. Německý ministr vnitra Horst Seehofer právě přímým sousedstvím zdůvodňuje nezbytnost hraničních kontrol, aby policisté mohli již na hranicích vracet ty cestující, kteří do Německa vstoupit podle nich nemusí.

Konkrétní podobu výjimek ještě stanoví samy spolkové země. Přeshraniční pracovníci, kteří nepracují ve zdravotnictví a dalších důležitých profesích, dojíždět do Německa od neděle zřejmě již nebudou moci. Není vyloučeno, že Bavorsko se Saskem těmto pracovníkům nabídnou více možností, jak se dočasně v Německu ubytovat. Sasko už delší dobu nabízí příplatek 40 eur, pokud český pendler na jeho území nocuje.

Evropská komise se již obrátila na Německo, aby pro pendlery zajistilo výjimku. Zemské vlády v Bavorsku a Sasku dostávají podobné žádosti od hospodářských svazů, které se obávají uzavření hranic. Bavorský premiér Markus Söder poslancům zemského sněmu v Mnichově řekl, že hraniční kontroly a zpřísněná opatření vůči Česku a také rakouskému Tyrolsku jsou mimořádným, ale nezbytným krokem. Přislíbil rovněž, že pro pendlery připraví Bavorsko co nejpraktičtější řešení.

Zatímco pendlerům v Sasku dosud stačily dva koronavirové testy týdně a v Bavorsku rozbor každých 48 hodin, nyní budou testováni denně. Padne rovněž výjimka pro tranzitní cestující, kteří dosud mohli Německem projet bez testu. Stávající německé nařízení o podmínkách vstupu z oblastí s vysokým výskytem koronavirových mutací již toto neumožňuje. Bez testu se podle tohoto nařízení neobejdou ani dopravci zboží, kteří dosud rozbor nepotřebovali žádný.

Söder ke změně hodnocení řekl, že do Německa už nebude z Česka možné přijet bez testu, což zvýší epidemickou bezpečnost Německa. Po příjezdu z Česka do Německa, s výjimkou dopravců a vybraných pendlerů, bude navíc nutné nastoupit do karantény, jako tomu bylo již nyní.

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka k očekávanému zpřísnění režimu pro Česko již ve čtvrtek řekl, že je to pro něj déjà vu. "Připomíná mi to návrat do března roku 2020," řekl Kafka v rozhovoru s ČTK. Loni na jaře kvůli pandemii česká vláda k rozčarování Německa uzavřela hranice. "Doufám, že se nám podobně jako loni na jaře podaří postupně dostat se blíže k normálu," dodal.

Německo zařadilo Česko na seznam epidemicky rizikových oblastí loni v září, na konci letošního ledna pak hodnocení zpřísnilo a zemi označilo za epidemicky vysoce rizikovou oblast. Ještě další zpřísnění, které začne platit od neděle, znamená, že Česká republika na německém hodnocení dosáhla nejhoršího možného stupně.

Spolu s Českem je na aktualizovaném německém seznamu i Slovensko a s několika výjimkami také rakouská alpská oblast Tyrolsko.