reklama

Ntshavheniová dnes upřesněný údaj vysvětlila tím, že zemřely desítky lidí, kteří podlehli zranění. Policie podle ministryně nyní uvádí, že jenom v Johannesburgu je 79 mrtvých a v Zumově domovské provincii KwaZulu-Natal 258. Od středy se tak bilance zvýšila o 61 obětí.

V budovách, hangárech a v průmysových zónách jsou podle ministryně stále nalézána další těla.

Nepokoje vypukly 9. července v KwaZulu-Natalu. Den předtím Zuma nastoupil do vězení, aby si odpykal 15měsíční trest, k němuž ho odsoudil ústavní soud za pohrdání justicí. Nespolupracoval totiž s komisí, která vyšetřuje údajnou korupci z doby, kdy byl v úřadu prezidenta a viceprezidenta. Prezidentem JAR byl v letech 2009 až 2018 a opakovaně se nedostavil před komisi svědčit.

Jeho stoupenci po uvěznění začali protestovat nejen v exprezidentově domovské provincii, ale i v sousedním Gautengu, kde leží Johannesburg. Prezident Cyril Ramaphosa řekl, že šlo o řízené akce, jejichž smyslem bylo destabilizovat Jihoafrickou republiku. Chaos trval týden.

Zuma dostal povolení odejít dnes z věznice, aby se mohl zúčastnit pohřbu svého bratra. Vězeňská správa oznámila, že povolení bylo uděleno z rodinných důvodů vzhledem k tomu, že si Zuma odpykává krátký trest a je řazen k málo rizikovým vězňům.

Zuma brzo ráno odjel z věznice v Estcourtu do Nkandly vzdálené 175 kilometrů, kde má být pohřben jeho 77letý bratr Michael. Zemřel po dlouhé nemoci.