reklama

Lídr senátních republikánů Mitch McConnell mezitím uvedl, že kongresmani budou o americkém zásahu informováni dnes a že příští týden budou mít senátoři k vývoji pravděpodobně další schůzku, která se uskuteční za zavřenými dveřmi.

Americká armáda při nočním raketovém útoku v Bagdádu zabila íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Útok vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Podle USA připravoval Solejmání útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

Newyorský starosta de Blasio dnes prohlásil, že New York si je vzhledem ke své historii vždy vědom možnosti teroristického útoku. Nyní se ale hrozba podle starosty zvýšila vzhledem k tomu, jaké má Írán prostředky v porovnání s nestátními aktéry, jako teroristické organizace Al-Káida či Islámský stát. "Musíme předpokládat, že tato akce nás fakticky vrhá do válečného stavu," varoval de Blasio.

Newyorská policie má zpravodajské a protiteroristické divize na 14 zahraničních zastoupeních, které byly od útoků na Světové obchodní centrum 11. září 2001 dobře financovány, uvádí Reuters. Newyorské úřady považují město za lákadlo pro teroristické útoky a bezpečnost je proto posilována vždy po incidentech politického násilí namířeného proti civilistům ve Spojených státech či v zahraničí. Policejní komisař Dermot Shea v této souvislosti uvedl, že Newyorčané mohou očekávat více ozbrojených policistů v ulicích.

"Tento teroristický mozek (Solejmání) nebyl hrozbou jen pro Spojené státy a Izrael. Více než dekádu plánoval íránské destabilizační akce po celém Blízkém východě," prohlásil senátor McConnell a vyzval senátory, aby se zdrželi reakcí na úder, dokud nebudou znát fakta.

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa nařídit zabití Solejmáního dnes hájil také republikánský senátor Marco Rubio, když na twitteru prohlásil, že íránský generál na příkaz nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího v Iráku organizoval převrat s cílem zemi využít jako platformu pro útoky na Spojené státy.

Lídr senátních demokratů Chuck Schumer naopak řekl, že Trump nemá pravomoci zahájit válku s Íránem bez souhlasu Kongresu a zároveň zdůraznil, že Trump měl zabití generála nejprve projednat s představiteli Kongresu. Stejně tak by Trump podle Schumera potřeboval souhlas k výraznému navýšení počtu amerických vojáků na Blízkém východě.

Pentagon přitom dnes kvůli zvýšenému ohrožení amerických sil v regionu podle agentury Reuters už schválil vyslání dalších zhruba 3000 vojáků do oblasti Blízkého východu.