reklama

Vojenský stroj odletěl úplně prázdný, uvedla ministryně. Země má v plánu evakuovat přibližně 1000 diplomatických zaměstnanců, tlumočníků a jejich rodin.

"Je to hrozné. Mnozí čekali se svými rodinami před odletovými bránami," řekla Kaagová agentuře ANP. "Američtí vojáci, kteří zabezpečují letiště, do nich nevpustili žádné Afghánce, i když měli potřebnou dokumentaci. Letadlo přistálo v Kábulu jen asi na půl hodiny. Doufáme, že dnes se situace zlepší," uvedla ministryně.

Podobné problémy zaznamenalo v úterý Německo, které prvním evakuačním letem z Kábulu do uzbecké metropole Taškentu přepravilo sedm lidí, ačkoliv kapacita stroje byla 114 míst. Dalšími lety přepravila německá armáda přes 270 osob.

První evakuační let dnes uskutečnila Austrálie. Armádní stroj, který zamířil z Kábulu na vojenskou základnu ve Spojených arabských emirátech, měl na palubě 26 lidí. Mezi evakuovanými byli Australané i jejich afghánští pomocníci.

Australský premiér Scott Morrison uvedl, že země plánuje odvézt 130 Australanů, ale neupřesnil kolik Afghánců. Tamní média hovoří celkem o 600 lidech.

Británie každý den evakuuje přibližně 1000 lidí, uvedla dnes ministryně vnitra Priti Patelová. Během prvního roku chce přesídlit asi 5000 Afghánců, celkem by jejich počet mohl vystoupat na 20.000. Přednost dostanou ženy, dívky a příslušníci menšin, řekla Patelová BBC.

Francie přes noc evakuovala 25 Francouzů a 184 Afghánců. Vojenský stroj, který je přepravoval, přistál dnes ráno v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Země chce z Afghánistánu přepravit celkem asi 2200 osob.