reklama

S poznatkem přichází vědecká studie, na kterou dnes upozornil španělský deník El País. Podle vědců se nakazilo v letech 2015 a 2018 virem zika přes 130 milionů lidí, pozitivně testováno na přítomnost viru jich bylo méně než milion. Virus se šířil především ve Střední a Jižní Americe.

"Důvody, proč během epidemie bylo zachyceno jen jedno procento případů, jsou dva: polovina případů nákazy byla bez příznaků (...) a pacienti se obraceli na nemocniční zařízení jen v závažných případech," uvádí jeden z hlavních autorů výzkumu, biolog Sean Moore z americké Univerzity Notre Dame. Výskyt viru, který přenášejí komáři, podle něj zvýraznily především případy mikrocefalie u novorozenců.

Podle Moora se šíření viru zika v některých ohledech podobá současné epidemii koronaviru. "S covidem to bude stejné, vidíme jen špičku ledovce," tvrdí biolog. V obou případech jsou podle něj testovací a trasovací kapacity nedostatečné, což způsobuje výrazné podhodnocení výskytu viru mezi lidmi.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Akutní fáze šíření nákazy trvala od roku 2015 do roku 2017 a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy. Kvůli obavám z nákazy čelily velkým komplikacím letní olympijské hry v Riu de Janeiro.