Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový koronavirus napadá i cévy. Ve světě se nakazilo už 6,3 milionu lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet nových případů nákazy koronavirem za poslední den klesl v Brazílii a Rusku, kde v poslední době množství infikovaných rostlo rekordním tempem. V Brazílii zaznamenali přes 11.500 nově nakažených, což je o téměř 5000 méně než o den dříve a oproti neděli je to pokles dokonce o dvě třetiny. V USA naopak za posledních 24 hodin počet nově odhalených případů mírně vzrostl na více než 20.000.

Studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise The Lancet tvrdí, že koronavirus může být zároveň onemocněním dýchacích cest i cév. Virus podle vědců napadá endoteliární buňky, tedy ty, které tvoří hranici mezi cévní soustavou a tkáněmi a ovlivňují přesun látek přes cévní stěnu. To by mohlo vysvětlit různorodost symptomů spojovaných s nákazou, například zanícené prsty chodidla nebo zánětlivé onemocnění projevující se u dětí.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se na světě virem SARS-CoV-2 nakazilo už téměř 6,3 milionu lidí. Přes 375.000 nich zemřelo.

V absolutních číslech epidemie zdaleka nejhůře zasáhla Spojené státy, kde úřady evidují přes 1,8 milionu infikovaných a 105.147 obětí covidu-19. Podle prognóz Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO) by ekonomika Spojených států mohla pociťovat negativní dopady nynější koronavirové krize ještě celé příští desetiletí. Úřad předpokládá, že koronavirus v letech 2020 až 2030 připraví USA o ekonomickou produkci v hodnotě 7,9 bilionu dolarů (190 bilionů Kč) po očištění od inflace. Hrubý domácí produkt (HDP) v letošním druhém čtvrtletí podle očekávání CBO klesne o rekordních 37,7 procenta.

V Rusku v uplynulých 24 hodinách po dvou dnech opět klesl denní přírůstek nakažených koronavirem pod devět tisíc. Uzdravených pacientů bylo tentokrát víc než infikovaných, přes jedenáct tisíc. Kvůli nemoci covid-19, způsobované koronavirem, zemřelo v pondělí 182 lidí. Celkový počet těchto úmrtí v Rusku překročil hranici 5000 na 5037.

V Německu přibylo za pondělí 213 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci infekci odhalili už u 182.028 lidí. S covidem-19 zemřelo minulý den dalších 11 lidí, a od počátku epidemie tak bilance vzrostla na 8522 mrtvých. Hospodářský institut Ifo informoval, že kvůli koronaviru pracovalo v zemi v květnu v režimu kurzarbeitu rekordních 7,3 milionu lidí a koronavirová krize zasáhla téměř všechna odvětví ekonomiky. V období finanční krize v květnu 2009 bylo převedeno na kurzarbeit jen necelých 1,5 milionu lidí. Kurzarbeit je zkrácená pracovní doba pro zaměstnance, na jejichž mzdy přispívá firmám stát.

Ve Španělsku přibyla v květnu po vlně propouštění vyvolané koronavirovou krizí poprvé nová pracovní místa. Díky postupnému uvolňování protiepidemických opatření jich ekonomika minulý měsíc vytvořila 97.462. V porovnání s loňským květnem je ale celkový počet pracovních míst v zemi o 885.985 menší. Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu (HDP) země kvůli koronavirové krizi na minus 11 z dříve udávaných minus osmi procent.

Témata:  COVID-19 koronavirus Brazílie Rusko USA Německo

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:19

Sunak oznámil výrazné zvýšení podpory pro Ukrajinu

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy