reklama

Po příletu nebudou zahraniční návštěvníci nuceni jít do karantény, pro vstup do země budou ale muset být plně očkovaní proti covidu a také budou muset předložit negativní test na koronavirus.

Ostrovní země už láká turisty k návštěvě prostřednictvím propagačních videí na sociálních sítích. "Nemůžeme se dočkat, až vás přivítáme zpátky. Nějakou chvíli to trvalo," stojí v jednom takovém vzkazu.

Nový Zéland uzavřel hranice v březnu 2020, kdy se ve světě začal šířit nový typ koronaviru. Země byla od té doby prakticky celou dobu izolovaná, s výjimkou krátké doby, kdy povolovala vstup lidí z Austrálie. Nyní smějí na ostrov cestovat pouze občané Nového Zélandu.

Díky přísným opatřením a izolaci země od okolí se Novému Zélandu dlouho dařilo držet počet nákaz koronavirem na velmi nízké úrovni, v poslední době ale počet případů stoupá. V uplynulém týdnu přibývalo v této pětimilionové zemi denně kolem 15.000 nakažených. Na ostrově se šíří koronavirová varianta omikron, která je vysoce nakažlivá, ale zároveň méně nebezpečná než předchozí varianty. Nový Zéland má rovněž vysokou proočkovanost, plně očkováno je 81 procent obyvatel.

Přísná opatření, včetně očkovací povinnosti pro některé profese, vyvolala i na Novém Zélandu protestní akce. Na mnoha místech na ostrově nadále platí povinnost nosit roušky a je omezeno shromažďování.

Od začátku pandemie Nový Zéland zaregistroval 399.344 infekcí a 102 úmrtí pacientů s koronavirem, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii covidu-19 monitoruje celosvětově.