reklama

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání porazil Rebeku Longovou-Baileyovou, která patřila ke Corbynovým spojenkyním. Třetí skončila poslankyně Lisa Nandyová, informuje BBC.

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova levicového kurzu z posledních let.

Starmer, který přebírá vedení strany s okamžitou platností, uvedl, že bude s konzervativní vládou premiéra Borise Johnsona konstruktivně spolupracovat v oblastech, kde to bude vhodné. "Důvod, když tak učiníme, je stejný jako v případě vlády - chránit životy," řekl.

Až v Británii pomine koronavirová krize a uvolní se nemocniční lůžka, bude podle Starmera potřeba vybudovat spravedlivější společnost, kde budou pracovníci v "první linii" dostávat slušné platy a budou mít v životě více šancí. "V jejich odvaze, obětování a statečnosti vidíme lepší budoucnost. Tato krize v nás všech povzbudila houževnatost a lidského ducha," dodal.

Starmer byl ve stínovém kabinetu Corbyna ministrem pro brexit a před referendem o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016 se stavěl proti brexitu. Patří k umírněnému křídlu strany a řadil se k hlavním hlasům, které i po referendu prosazovaly další lidové hlasování. Podle některých stranických kolegů měl Starmer kvůli svému postoji spoluvinu na katastrofální porážce labouristů v loňských prosincových volbách. Odchod Británie z Evropské unie má však nyní za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období.

Labouristé dosáhli v parlamentních volbách z loňského 12. prosince nejhoršího výsledku od roku 1935. Obsadili v Dolní sněmovně jen 202 křesel, zatímco vítězní konzervativci premiéra Borise Johnsona získali 365 mandátů. Předák labouristů Corbyn v reakci oznámil, že do dalších voleb již stranu nepovede. Výzvy k okamžité rezignaci na funkci stranického lídra ale nevyslyšel.

Starmer se zaměřuje na problematiku lidských práv. V letech 2008 až 2013 působil jako šéf veřejné prokuratury. V roce 2002 získal od britské královny Alžběty II. čestný titul Queen´s Counsel, který je udělován úspěšným právníkům s alespoň desetiletou praxí. Poslancem je od roku 2015, od září 2015 do června 2016 byl stínovým ministrem pro přistěhovalectví. Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na lídra strany již ve volbách v roce 2015, Starmer ale tehdy svoji kandidaturu vyloučil s odvoláním na svoje nedostatečné politické zkušenosti.

Podle průzkumů agentur patřil k favoritům na post šéfa labouristů, svoji kandidaturu oznámil letos počátkem ledna. "Věřím, že jiná budoucnost je možná - ale musíme za ni bojovat," napsal Starmer na twitteru. Uvedl také, že labouristé musí naslouchat lidem, pokud chtějí obnovit jejich důvěru ve stranu. K současné krizi způsobené koronavirem, v níž Británie čelí kritice za nedostatek ochranných pomůcek a také kvůli relativně pomalému testování pacientů, na twitteru uvedl, že Británie je v tomto ohledu "na míle vzdálená tomu, kde potřebujeme být".

Narodil se 2. září 1962 v londýnském obvodě Southwark. Vystudoval právo na univerzitě v Leedsu a poté absolvoval postgraduální studium na Oxfordské univerzitě. V roce 2014 obdržel titul rytíře-komandéra britského vojenského Řádu lázně. V roce 2017 byl jmenován do Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem královny. Starmer je ženatý, má dvě děti.