reklama

Národní centrum zdravotnických informací (NCZI), které systém očkování provozuje, uvedlo, že mladí Slováci se dostali na řadu kvůli používané vakcíně a kvůli tomu, že v některých regionech další senioři o očkování zájem neprojevili. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský připustil, že někteří teenageři obecně mohou být očkování dříve než starší lidé, změnu pravidel neohlásil.

Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávisle osobnosti (OLaNO) a expremiér Igor Matovič varoval ministerstvo zdravotnictví, že upřednostnění mladých lidí před seniory při očkování by mělo "patřičné a nemilosrdné" následky.

Slovensko dříve v tomto týdnu umožnilo přihlašovat se k očkování všem zájemcům starším 16 let, předtím byla registrace otevřena jen pro lidi ve věku alespoň 40 let a pro vybrané profese. Po zmíněné změně řada nezletilých obyvatel dostala termín na očkování již na nadcházející víkend nebo na další dny. Například z údajů, které zveřejnil hlavní lékař Bratislavského kraje Tomáš Szalay, vyplývá, že ve velkokapacitním očkovacím centru kraje budou v neděli a v pondělí vakcínou od firem Pfizer/BioNTech očkováni hlavně mladí lidé.

NCZI v reakci uvedlo, že pro obyvatele ve věku 16 a 17 let je schválena pouze vakcína od Pfizer/BioNTech. Tuto očkovací látku země navíc podává už jen zájemcům ve věku alespoň 60 let nebo chronicky nemocným. V regionech, kde se již další senioři k očkování nepřihlásili, tak přišli na řadu právě mladí.

Veřejnoprávní RTVS informovala, že mladí zájemci o očkování si bez ohledu na své bydliště při registraci často cíleně vybírali regiony, ve kterých senioři o očkování zájem už nemají.

"Není to fajn, ale stát se to může. Záleží na zájmu v okresech, na možnostech vakcinačních center. Cílem je v co někteří době očkovat co nejvíce lidí," řekl ministr Lengvarský. Neuvedl, zda země pravidla podávání očkovacích látek upraví. Pro obyvatele Slovenska ve věku 18 až 59 let je vyčleněna zpravidla vakcína od firmy AstraZeneca.

Nynější ministr financí a šéf OLaNO Matovič vyjádřil přesvědčení, že ministerstvo zdravotnictví nedopustí blamáž, aby byl očkován vakcínou od firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna byť i pouhý jen jeden teenager předtím, než dostanou očkovací látku senioři a chronicky nemocní. "Byl by to znak úplného selhání zdravého rozumu, ministerstva a mělo by to patřičné a nemilosrdné následky," napsal Matovič na sociální síti. Právě OLaNO Lengvarského do funkce ministra zdravotnictví nominovalo.

Například ve věkové kategorii nad 80 let byla na Slovensku podle dřívějších údajů tamního ministerstva zdravotnictví očkována jen zhruba polovina obyvatel, vyšší podíl očkovaných první dávkou vakcíny vykazovala věková skupina od 70 do 79 let. Právě senioři patří k nejvíce ohroženým skupinám obyvatel v souvislosti s koronavirovou infekcí.

Očkovací strategii Slovensko měnilo opakovaně. Úřady dříve čelily výtkám, že v době nedostatku vakcín jistou dobu umožnily očkování proti covidu-19 mladým taxikářům či prodavačům.

Epidemická situace na Slovensku se zhruba od poloviny března výrazně zlepšuje a země minulý týden začala odbourávat karanténní omezení. Příští týden dojde k dalšímu uvolňování zejména v regionech s lepším vývojem koronavirové nákazy. Ve většině okresů tak bude platit kromě jiného mírnější forma zákazu vycházení a s omezeními bude opět povoleno konání kulturních akcí. Kina zůstanou nadále zavřena, byť platný národní protiepidemický systém počítal s jejich otevřením.