Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odvoz Potěmkinových ostatků naznačuje ruské stažení z Chersonu, píší Britové

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Nedávný přesun ostatků knížete Grigorije Potěmkina z hrobky v okupovaném ukrajinském městě Chersonu patrně předznamenává ruské stažení z oblasti na západním břehu řeky Dněpr. Ve svém pravidelném hodnocení války na Ukrajině to dnes uvedlo britské ministerstvo obrany.

Ruská média tento týden informovala, že úřady v okupované Chersonské oblasti přesunuly z chersonské katedrály svaté Kateřiny ostatky knížete Potěmkina na levý břeh Dněpru. Stejně tak byl odvezen jeho pomník, jakož i pomníky dalších ruských historických postav: vojevůdce Alexandra Suvorova či admirála Fjodora Ušakova.

"Tento symbolický přesun Potěmkina a odchod civilistů pravděpodobně předznamenává ruský záměr urychlit stažení z oblasti," uvádí ve svodce britské ministerstvo obrany. Připomíná, že v ruské národní identitě je Potěmkin silně spojen s ruským dobýváním ukrajinského území v 18. století, což podle Londýna zdůrazňuje význam, jaký ruský prezident Vladimir Putin téměř jistě přikládá historickému ospravedlnění invaze na Ukrajinu.

Ruské okupační úřady v pátek oznámily, že dokončily stahování civilistů z okupovaného Chersonu, přesunuto na levý břeh Dněpru mělo být až 70.000 civilistů. Ukrajinská armáda v okolí města již řadu týdnu podniká ofenzivu. Přesuny civilistů Kyjev označuje za nucené deportace. O tom, zda Rusové chystají stažení svých jednotek z pravého břehu, nebo naopak do oblasti posílají posily, nyní vedou vojenští experti spory.

Cherson, ležící u ústí Dněpru do Černého moře, měl před válkou přibližně 280.000 obyvatel. V 18. století město nechala založit ruská carevna Kateřina Veliká, údajně na radu knížete Potěmkina. Cherson se prvním velkým ukrajinským městem, kterého se Rusové zmocnili po letošním únorovém vpádu na Ukrajinu. Město má obrovský strategický význam, protože je pozemní spojnicí mezi Rusy ovládanými územími na východě Ukrajiny a poloostrovem Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 21:49

Rusko se snaží dobýt město Časiv Jar s až 25 000 vojáky

Ruské síly se snaží dobýt město Časiv Jar na východě Ukrajiny s 20.000 až 25.000 vojáky. Oznámila to v pondělí ukrajinská armáda, podle které je situace v oblasti složitá. Informuje o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy