Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Orbán žádá o uvolnění peněz z fondu obnovy EU, argumentuje ukrajinskou krizí

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou o uvolnění všech prostředků vyčleněných pro Maďarsko ve fondech Evropské unie a o poskytnutí půjčky v rámci evropského plánu obnovy, oznámil podle agentury Reuters Orbánův mluvčí.

Orbánovu nynější iniciativu komentoval europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). "No, není to krásné, že těm bojovníkům proti diktátům z Bruselu ty evropské peníze nesmrdí?" podotkl na twitteru.

Maďarsko hodlá prostředky použít na nové výzvy, které s sebou přináší ukrajinská krize. Ve videoprohlášení se Orbán postavil proti návrhu, aby NATO zavedlo nad Ukrajinou bezletovou zónu, i proti myšlence zavedení embarga na ruské energie.

Evropská komise zatím Maďarsku neuvolnila žádné peníze z mimořádného fondu obnovy kvůli obavám o nedostatečné potírání korupce. Na tom, že vyplácení prostředků z unijních fondů bude možné omezit v případě nedodržování principů právního státu, se členské země evropského bloku i přes odpor Polska a Maďarska shodly předloni s Evropským parlamentem.

V kopii dopisu adresovaného von der Leyenové, kterou obdržela agentura Reuters, Orbán uvedl, že Maďarsko hodlá půjčku z plánu obnovy použít na obranu, kontrolu hranic a řešení humanitárních výzev v době krize.

Orbán se kromě toho v pondělí po schůzce s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem postavil ve videoprohlášení zveřejněném na facebooku proti myšlence, že by NATO mohlo zavést bezletovou zónu nad Ukrajinou, o což opakovaně požádal Kyjev. "Na stole v NATO jsou nebezpečné návrhy. Některé členské státy se vrátily k myšlence zavedení bezletové zóny," citovala Orbána maďarská agentura MTI. "Ale NATO je obranná aliance... nemá se zapojovat do vojenských akcí mimo své území," zdůraznil Orbán.

Maďarský premiér také odmítl, že by měly být sankce Evropské unie rozšířeny na dovoz energií z Ruska. Embargo na ruský plyn a ropu by podle něj představovalo pro Maďarsko i některé další členské země EU téměř "neúnosnou zátěž". "Takové sankce by nám ublížily více než Rusku," prohlásil Orbán.

Kyjev se pozastavil nad chováním Budapešti: Jde jí o plyn či o Zakarpatí?

Ani všechny ruské satelity z bývalého Sovětského svazu se nechovají tak, jak se nyní - během ruského vpádu na Ukrajinu - chová vedení Maďarska, napsala dnes na facebooku místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.

Zároveň položila otázku, zda Budapešti jde o laciný ruský plyn, anebo má zálusk na Zakarpatskou oblast, která svého času bývala součástí Uherska.

Počínání Budapešti je podle vicepremiérky nepříjemným překvapením zejména pro ukrajinské Maďary. "Nepodporuje sankce. Nejenže neposkytuje zbraně, ale ani zbraně z jiných zemí nesmí přes maďarské území. Vlastně na všechno říkají ´ne´. Ještě trochu a rétorika oficiální Budapešti bude otevřeně proruská. Co to je? Chcete levný ruský plyn? Anebo možná chcete naše Zakarpatí? Opravdu touží obyvatelé Maďarska po roli těch, kteří se nám snaží vrazit nůž do zad v těžké chvíli? Proč?" napsala Vereščuková a varovala, že při nynějším "střetu civilizací" je málo pravděpodobné, že by Maďarsko dokázalo přesvědčit Rusko a pomalu profitovat z problémů svého ukrajinského souseda.

"Musíme stát na straně civilizovaného světa! Neopakujte chyby z druhé světové války, kdy se Maďarsko rozhodlo špatně. Ano, správná volba je vždy zpočátku těžká, ale je také správná, protože je snadná později," apelovala na Maďarsko.

Témata:  Viktor Orbán EU

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy