reklama

"Vyzýváme země, jejichž potravinová bezpečnost může kvůli ruské agresi hodně utrpět, aby využily svých kontaktů s Moskvou a vyvinuly na ni tlak, aby upustila od blokády ukrajinských přístavů a ukončila válku," uvedl Nikolenko.

"Ukrajina se svými partnery zkoumá možnost vytvoření mezinárodní mise pod dohledem OSN, která by převzala provozování námořních cest pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů," dodal mluvčí ministerstva zahraničí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu oznámil, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pojede 8. června do Turecka jednat o možném otevření koridoru pro export obilí z ukrajinských přístavů. Zároveň ale obvinil Ukrajinu, že blokádu přístavů si způsobila sama podminováním přístupů k nim z Černého moře. Rusko podle jeho tvrzení exportu obilovin nijak nebrání.

Spojenci Kyjeva se snaží Ukrajině s vývozem obilovin pomoci tím, že nabízejí alternativní způsoby dopravy, například po železnici a pak dál z přístavů v EU. USA Ukrajině nabídly, že dodají další prostředky na skladování obilovin pro případ, že se nynější zásoby nepodaří vyvézt ze země před nadcházející sklizní, uvedla stanice CNN.

Podle odborníků je otevření ukrajinských přístavů klíčové, protože více než 20 milionů tun obilovin určených na vývoz se jinak než po moři nepodaří dostat ze země včas. Důležitý je v tomto ohledu zejména přístav v Oděse, který už od únorové invaze blokují ruské válečné lodě.