Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pandemie nepolevuje: V Brazílii přes 50 tisíc mrtvých, velký problém má Indie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počet zemřelých s nemocí covid-19 překonal v Brazílii hranici 50.000. V této jihoamerické zemi, která je po USA druhým nejpostiženějším státem, byla infekce potvrzena u 1,085 milionu lidí. Zatímco v Evropě včetně Ruska se situace zlepšuje, Indie ohlásila rekordní nárůst nakažených, za poslední den jich přibylo takřka 15.000. Výkyv zaznamenalo i Německo, kde se prudce zvýšil počet infikovaných, německé úřady to vysvětlují lokálními ohnisky.

Zatímco USA s 330 miliony obyvatel se blíží k 2,3 milionu nakažených, v Brazílii, kde žije 210 milionů lidí, je bilance infikovaných zhruba poloviční. To platí i v počtu obětí, USA podle americké Univerzity Johnse Hopkinse evidují 120.000 mrtvých s covidem-19, Brazílie jich má 50.600. Aktuální data ale naznačují, že šíření infekce v Brazílii slábne, za poslední den bylo potvrzeno dalších 17.459 nakažených, o den dříve to přitom bylo téměř 35.000.

V Chile přibylo za poslední den 5607 nakažených, čímž se celková bilance zvýšila na 242.355. Tento jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel se tak stal osmou nejhůře postiženou zemí, když nově předstihl Itálii.

Infekce nadále sílí v Indii, kde počet nakažených za poslední den vzrostl o rekordních 14.821 na celkových 425.282 lidí. Celkový počet obětí v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel přesáhl 13.000, za posledních 24 hodin přibylo asi 300 mrtvých.

Naopak Rusko ohlásilo mírný pokles. Za posledních 24 hodin přibylo 7600 nových případů a 95 úmrtí, o den dříve to bylo 7728 nových případů a 109 úmrtí. Poprvé od 25. května v Rusku za den zemřelo méně než 100 pacientů s koronavirem, napsala agentura TASS s odvoláním na krizový štáb.

V Německu, které trápí výskyt koronaviru v řadě masokombinátů, za poslední den přibylo 537 infikovaných, což bylo zhruba o 150 méně než za sobotu. V zemi se prudce zvýšilo takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Doposud bylo pod hranicí jedné, což značilo, že nákaza je na ústupu, nyní ale vzrostlo podle Institutu Roberta Kocha na 2,88.

V Evropě mezitím pokračují debaty o dalším zmírňování karanténních opatření. Španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa dnes řekl, že jedná s kolegy z Evropské unie o tom, kdy otevřít hranice pro neevropské návštěvníky. Jasno chce mít Illa ještě tento týden, protože pro Španělsko je cestovní ruch pilířem ekonomiky.

V Číně, odkud pandemie patrně vzešla a která infekci zřejmě překonala, začal nechvalně proslulý festival psího masa. Koná se navzdory vládní kampani, která má za cíl zlepšit životní podmínky zvířat. Čínské nejvyšší vedení kvůli koronaviru zatím vydalo zákaz obchodování s volně žijícími živočichy i jejich konzumace, ochránci zvířat chtějí omezení rozšířit i na psy a kočky.

Podle vědeckých poznatků jsou původním zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 netopýři. Z netopýra na člověka se virus patrně přenesl přes nějakého mezihostitele, mohl jím být například chráněný luskoun, jehož maso se v Číně považuje za delikatesu.

Otázkou stále zůstává, zda mohou domácí mazlíčci včetně koček a psů zpětně přenést koronavirus na člověka. Britské vědkyně z londýnské univerzity UCL proto vybízejí k tomu, aby se tato možnost prozkoumala. Ve svém článku uveřejněném v časopise The Lancet Microbe se odbornice odvolávají na nedávný případ, kdy se objevilo podezření, že se lidé na nizozemských kožešinových farmách nakazili od infikovaných norků.

Témata:  COVID-19 koronavirus Brazílie Rusko Indie Chile Německo

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 16:06

Protest v RTVS. Zaměstnanci požadují zachovat svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy