reklama

Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 už 499.694 lidí. Bilance mrtvých s covidem-19 se vyšplhala na 10.349. Viru se po nakažení zbavilo již asi 345.700 lidí. Prokazatelně infikovaných je tak v Německu nyní téměř 154.000 lidí.

V Česku, které má zhruba osmkrát méně obyvatel než Německo, ve čtvrtek přibylo 13.051 potvrzených případů nákazy koronavirem. Výrazně vyšší než v Německu je ale počet úmrtí. Dosud jich je za čtvrtek 99, tento údaj ale obvykle při dalších aktualizacích roste.

Dosavadní rekord v počtu nakažených za den ohlásilo Německo teprve ve čtvrtek, kdy přibylo za 24 hodin 16.774 infikovaných. Už ve středu kancléřka Angela Merkelová kvůli šíření nákazy po jednání s ministerskými předsedy jednotlivých spolkových zemí oznámila, že od pondělí 2. listopadu do konce měsíce zavede Německo rozsáhlou karanténní uzávěru.

Na měsíc se zavřou hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody. Omezeno bude i shromažďování, sejít se bude moci maximálně deset lidí z nejvýše dvou domácností.

Podle statistik RKI mají nejvíce nakažených nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (přes 127.000 potvrzených případů a 2102 mrtvých) a druhé nejlidnatější Bavorsko (přes 102.000 nakažených a 2797 mrtvých). Sasko, které stejně jako Bavorsko sousedí s Českem, zaregistrovalo od počátku epidemie téměř 16.500 infikovaných. S covidem-19 tu zemřelo 315 lidí.

Reprodukční číslo v Německu kleslo pod klíčovou hodnotu jedna, což znamená, že jeden infikovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka. Nyní je tento ukazatel na 0,97, ale ve skutečnosti se vztahuje ke stavu před více než jedním týdnem, upozorňuje agentura DPA. Takzvané sedmidenní reprodukční číslo, které tolik nepodléhá denním výkyvům a vystihuje vývoj před osmi až 16 dny, je nyní 1,17.

Německá vláda a RKI dnes opět aktualizovaly seznam rizikových oblastí pro cestovatele a rozšířilo ho tak, že riziková budou od víkendu celá území Rakouska (po rozšíření o spolkovou zemi Korutany), Chorvatska, Slovinska, Maďarska, Bulharska a Kypru. Mnohé další evropské regiony jsou na německém seznamu rizikových oblastí už delší dobu, například celá Česká republika od 25. září. Za rizikové nyní platí také malé státy jako Monako, San Marino a Vatikán.

Lidé z rizikových regionů musí po příjezdu do Německa na 14 dní do karantény, pokud nemají negativní test na covid-19, který není starší 48 hodin.

Poprvé se na seznamu ocitly některé řecké nebo lotyšské regiony. Jedinou "bezrizikovou" oblastí přiléhající k německým hranicím zůstává dánsko-německý příhraniční region. Od neděle tak z německého pohledu bude poměrně bez rizika z členských států EU pouze Estonsko, neboť dosud jediný rizikový region v této zemi, Jogeva, byl ze seznamu opět vyškrtnut.

Jako rizikové jsou na německém seznamu celá území 17 unijních zemí a dalších osm částečně.