reklama

Záležitost byla zveřejněna koncem května a papež se k ní dnes vyjádřil při projevu k poutníkům a turistům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Přímá omluva, již někteří Kanaďané po katolické církvi požadovali, ale z papežových úst nezazněla. Kanadský premiér Justin Trudeau před dvěma dny řekl, že katolická církev musí přijmout odpovědnost za svou roli v provozování mnoha takových škol.

Škola v Britské Kolumbii byla součástí kanadského vládního systému, který fungoval mezi roky 1831 a 1996 a usiloval o asimilaci dětí původního obyvatelstva a znemožnění předávání jazyka a kultury mezi generacemi původního obyvatelstva. Takovéto vzdělávací instituce spravovala často katolická církev. Trudeauův předchůdce Stephen Harper se původním obyvatelům z řad kanadských indiánů a Inuitů za útisk omluvil v roce 2008.

Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Podle zprávy systém takto násilně vyhnal z domovů na 150.000 dětí, z nichž mnohé byly v internátních školách vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění.

Šokující květnový nález na pozemku bývalé internátní školy ve městě Kamloops, uzavřené v roce 1978, otevřel staré rány a vyvolal v Kanadě vlnu rozhořčení. "Tento smutný objev nám umožňuje lépe pochopit bolest a utrpení minulosti," řekl dnes papež.

"Svěřme duše všech těch mrtvých dětí z kanadské internátní školy Pánu a modleme se za rodiny a domorodé komunity Kanady zdrcené smutkem," uvedl papež a vyzval zástupy na Svatopetrském náměstí, aby se k němu připojily v tiché modlitbě.

Agentura Reuters připomněla, že papež František se již v minulosti omluvil za roli katolické církve v kolonialismu v Americe. Přímé omluvy ale většinou pronášel při osobních návštěvách jednotlivých zemí a při rozhovorech s původními obyvateli. Do Kanady papež naplánovanou cestou nemá.