reklama

"Británie musí otevřít legální přístupové cesty pro migraci. Lidé, kteří dnes chtějí v Británii požádat o azyl, nemají jinou možnost, než se vydat přes Lamanšský průliv. Děje se to, protože neexistuje legální cesta," uvedl ministr Darmanin v rozhovoru se stanicí BFM.

Británie by podle Darmanina měla změnit svou legislativu a přijmout odpovědnost. Ministr také uvedl, že zatímco Francie zaregistruje každý rok 150.000 žádostí o azyl, Británie jen 30.000. Paříž a Londýn jsou navzdory neshodám v téměř každodenním kontaktu a hledají společné řešení, ujistil Darmanin.

V rozhovoru s britským listem Guardian ministr Darmanin prohlásil, že Británie musí přestat používat jinou rétoriku při jednáních mezi čtyřma očima a na veřejnosti, kde Londýn Francii "jen uráží". "Vztahy jsou dobré, když spolu jednáme soukromě. Vidíme, že Británie má seriózní přístup a nacházíme společné body. Jakmile ale dojde na projevy v parlamentu, na sociálních sítích nebo v médiích, jejich tón se změní na krajně nepřátelský," uvedl Darmanin.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová v neděli uvedla, že neschopnost evropských politiků spolupracovat na řešení migrační krize na kontinentu povede v zimě k "ještě horším scénám" v Lamanšském průlivu. Patelová slíbila, že bude i nadále usilovat o pokrok v jednáních a diskutovat s evropskými protějšky.

Britský přístup k migraci dnes kritizoval i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn když prohlásil, že z něj cítí "šovinismus". Nedělní krizové jednání o migrační krizi přes Lamanšský průliv považuje Asselborn za nedostatečné, uvedla DPA.