Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po útoku na Kapitol padají hlavy. Stráž Kongresu totálně selhala

Federální Kongres Spojených států amerických
Federální Kongres Spojených států amerických
Foto: house.gov

Středeční vpád příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu vyvolal vlnu kritiku na adresu bezpečnostních složek. Kvůli údajně nezvládnutému incidentu už odstoupili tři vysoce postavení činitelé, kteří měli na starosti pořádek v areálu Kongresu. S okamžitou platností rezignoval šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger, funkci opouští také jeho protějšek ze Sněmovny reprezentantů a šéf policie Kapitolu Steven Sund.

Právě na policejní sbor chránící sídlo amerických federálních zákonodárných orgánů se ve světle středečních nepokojů snáší tvrdá kritika. Podle agentury Reuters někteří zákonodárci řekli, že strážci Kapitolu před jeho napadením hrozbu zlehčovali. Agentura AP s odvoláním na své zdroje uvádí, že policejní složka Kongresu i přes řadu varovných signálů nebyla na možnost násilí připravená a odmítla nabídku pomoci od ministerstva obrany.

"Vedení policie Kapitolu odmítlo posily. Vaří se ve mně krev," napsal ve čtvrtek večer na twitteru demokratický senátor zastupující Havaj Brian Schatz.

The Capitol Police leadership turned down backup. My blood is boiling.

— Brian Schatz (@brianschatz) January 7, 2021

Šéf policejního sboru Sund skrze mluvčího avizoval, že jeho odchod nabude platnosti příští sobotu, tedy čtyři dny před inaugurací nově zvoleného prezidenta Joea Bidena. Sundovu rezignaci ve čtvrtek požadovala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. "Došlo k selhání vůdčích schopností na nejvyšších pozicích," komentovala situaci.

Rozhořčení vyjádřil i republikánský senátor Lindsey Graham, podle kterého radikální Trumpovi příznivci "mohli vyhodit budovu do povětří, mohli nás všechny zabít". Sund předtím v prohlášení vyzdvihoval práci svých podřízených během "davového výtržnictví", zatímco na kritiku přímo nereagoval. Jeho sbor má asi 2000 příslušníků, podotýká Reuters.

Chaotické středeční události stály místo také šéfa bezpečnosti Senátu Stengera, o jehož rezignaci požádal lídr republikánské většiny Mitch McConnell. Stengerovy úkoly bude podle něj dočasně vykonávat jeho dosavadní zástupkyně Jennifer Hemingwayová. Zároveň se budou podle republikánského politika vyšetřovat středeční "vážná selhání" a bude se pracovat na posílení bezpečnosti před inaugurací naplánovanou na 20. ledna.

Rychlé účtování s činiteli Kapitolu dokresluje vynucená rezignace dlouholetého šéfa bezpečnosti ve Sněmovně reprezentantů Paula Irvinga. "Náhlý odchod tří předních bezpečnostních činitelů... byl odrazem pobouření v obou politických stranách nad neschopností strážců zákona zabránit mase násilných demonstrantů ve vpádu do Kapitolu," napsal list The New York Times.

Kvůli narušení bezpečnosti musela být ve středu odpoledne přerušena schůze obou parlamentních komor, na které zákonodárci stvrzovali výsledek listopadových prezidentských voleb. Lídři Senátu a sněmovny byli rychle evakuováni, ostraha však nedokázala zabránit výtržníkům v obsazení velké části Kongresu, přičemž obnovit pořádek se podařilo až po několika hodinách za pomoci posil. O život v důsledku nepokojů přišlo pět lidí včetně jednoho policisty.

Podle amerických médií přitom v předchozích dnech nebylo vůbec složité najít na jistých internetových fórech zmínky o plánovaném útoku na Kapitol. "Nevím, jak by to mohli online extremisté dávat najevo ještě jasněji: Říkali, že 6. ledna napadnou Kapitol," uvedl reportér televize NBC News Ben Collins, který mapuje projevy extremismu na internetu.

I don't know how much clearer online extremists could've been: They said they were going to storm the Capitol on January 6th.They had specific plans. It wasn't Antifa. It was a combo of QAnon, Proud Boys and pro-Trump militias, openly planning online.How didn't police see it? pic.twitter.com/IjqMMbio7V

— Ben Collins (@oneunderscore__) January 7, 2021

Šéf washingtonské policie Robert Contee přesto na tiskové konferenci uvedl, že se neobjevily žádné informace, které by nasvědčovaly hrozícímu narušení bezpečnosti v sídle Kongresu.

Témata:  Kongres Spojených států amerických (United States Congress) policie USA USA Washington USA

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 21:49

Rusko se snaží dobýt město Časiv Jar s až 25 000 vojáky

Ruské síly se snaží dobýt město Časiv Jar na východě Ukrajiny s 20.000 až 25.000 vojáky. Oznámila to v pondělí ukrajinská armáda, podle které je situace v oblasti složitá. Informuje o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy