Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počet případů nákazy v Británii je na vzestupu, nově jich přibylo přes 35.000

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Británie dnes opět zaznamenala nejvyšší denní počet infekcí od začátku aktuální vlny epidemie covidu-19, když ministerstvo zdravotnictví oznámilo 35.707 případů. Výrazně už rostou také počty hospitalizovaných a mrtvých, které nicméně stále zůstávají nízké ve srovnání s předchozími vlnami. Po Británii podle listu The New York Times aktuálně z evropských zemí hlásí nejvíce infekcí na 100.000 obyvatel Španělsko, kde se debatuje o návratu zákazů nočního vycházení.

V Británii jsou přírůstky nákaz na vzestupu od konce května, přičemž od té doby sedmidenní průměr narostl zhruba na desetinásobek. Podle zpravodajského webu BBC jsou nakaženými často mladší lidé včetně dospívajících, z hlášení hygieniků pak vyplývá, že prakticky za všemi infekcemi nyní stojí vysoce nakažlivá koronavirová varianta delta.

Dnešní přírůstek je pro Spojené království nejvyšším od 22. ledna, kdy počet ohlášených případů nákazy zatím naposledy překročil 40.000. Britská vláda počítá s tím, že bilance se ještě tento měsíc mohou dostat nad 50.000 a později možná i k hranici 100.000.

Přesto zatím trvá na plánu zrušit 19. června zbývající karanténní opatření v Anglii včetně plošných nařízení o nošení roušek. Vláda v tomto směru spoléhá na "osobní zodpovědnost" obyvatel a na vakcíny, které dramaticky snižují riziko hospitalizace při infekci virem SARS-CoV-2, a to také u mutace delta. Nejméně jedno očkování v Británii podle posledních oficiálních dat absolvovalo kolem 87 procent dospělých obyvatel.

Za zvyšujících se počtů infekcí nicméně narůstá i statistika hospitalizací. Ve čtvrtek bylo v britských nemocnicích 2731 pacientů s koronavirem, což je ve vládním grafu nejvyšší číslo za poslední tři měsíce. Mezi 29. červnem a 5. červencem nemocnice přijaly 2872 nakažených, což bylo o 55 procent více než za předchozích sedm dní. V nejhorší fázi zimní vlny epidemie se počty lidí přijatých do nemocnic dostávaly i nad 4000 za jediný den.

Nákazy a hospitalizace jsou na vzestupu i ve Španělsku, kde se podle agentury Reuters koronavirus šíří především mezi neočkovanými mladými lidmi. Německo dnes prohlásilo tuto jihoevropskou zemi za rizikovou destinaci a některé regiony vyhledávané turisty tam zvažují opětovné zavedení nočního zákazu vycházení.

Vláda Kanárských ostrovů ve čtvrtek večer oznámila, že požádá svůj nejvyšší soud o schválení omezení volného pohybu na ostrově Tenerife, a to mezi 00:30 a 06:00. "Začíná narůstat tlak na nemocnice," řekl regionální lídr Ángel Víctor Torres. Jihovýchodní region Valencia, stejně jako Kastilie a León, podle Reuters už dříve požádaly o zavedení nočních restrikcí vládu v Madridu. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová ale uvedla, že takový postup "není na stole".

Témata:  Velká Británie COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy