Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podle WHO není jasné, zda se zcela podaří zastavit šíření opičích neštovic

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že ještě není jasné, zda se podaří zcela zabránit šíření opičích neštovic. Jejím cílem je zabrzdit ho tak, že se do největší možné míry zastaví přenosu z jednoho člověka na druhého. První případ nákazy dnes oznámily Maďarsko a Norsko.

"Země zřejmě nebudou mít okamžitý nebo bezproblémový přístup k nástrojům ke zvládnutí nákazy - včetně diagnostických prostředků, vakcín a léků," cituje agentura Reuters z prohlášení WHO.

Opičí neštovice se vyskytly ve více než 20 zemích, které nejsou původní oblastí výskytu tohoto viru. Většina nemocných je hlášena z Evropy. Potvrzeno bylo zatím více než 300 případů.

V Maďarsku je prvním nakaženým 38letý muž a úřady stále vyšetřují, zda byl v poslední době v zahraničí, řekla dnes agentuře MTI hlavní lékařka Cecília Müllerová. První nakažená osoba evidovaná v Norsku nedávno v cizině pobývala, uvedl tamní Ústav veřejného zdraví (FHI) a tento případ souvisí s šířením viru v Evropě.

V Česku se nákaza doposud oficiálně potvrdila u pěti lidí.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Témata:  opičí neštovice WHO

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy