reklama

"To, co se odehrálo v zemském sněmu v Erfurtu, je akt bezpříkladné politické nezodpovědnosti," píše deník Westfalen-Blatt k volbě svobodného demokrata Thomase Kemmericha durynským ministerským předsedou hlasy jeho FDP, Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a právě AfD. "Politická kultura naší země dostala brutální ránu pod pás, která bude ještě dlouho cítit," míní.

"Zřejmě byly všechny prostředky a porušení tabu dobré, aby se dosáhlo politických cílů. Je to hořká prohra pro důvěru lidí v parlamentární demokracii," poznamenává list Thüringer Allgemeine. "Skandál v Durynsku symbolizuje posilování (politických) okrajů," konstatuje zase Neue Osnabrücker Zeitung, podle něhož je Německo v hluboké a velmi nebezpečné krizi. "Společnost se rozděluje. Radikalizuje se," píše deník.

Vinu za středeční překvapivou volbu Kemmericha, který o jediný hlas porazil dosavadního premiéra Boda Ramelowa (Levice), vidí německá média především na straně durynské FDP a CDU. Podle komentářů nikdy neměly přistoupit na hlasování, z něhož mohl vítězně vyjít kandidát s podporou AfD. "Tvrdit poté, že jsou to tajné volby a člověk neví, kdo koho volí, je zradou na voličích CDU a FDP," je přesvědčen Thüringer Allgemeine.

"Prohráli také voliči. Jejich vůle byla pošlapána. V Thomasi Kemmerichovi získávají ministerského předsedu z frakce, která se do zemského sněmu dostala jen nanejvýš těsně," píše Badische Neueste Nachrichten o zvláštní situaci, kdy je premiérem člen nejslabší parlamentní strany.

Důsledky historické volby se ale podle tisku netýkají jen východoněmecké spolkové země s 2,2 milionu obyvatel, jsou mnohem širší. "Na spolkové úrovni jsou dopady ještě vážnější. SPD, Zelení a Levice stejně jako celá liberální veřejnost musí nyní vycházet z toho, že na slovo CDU a FDP se nedá spolehnout," míní. "Poroste nedůvěra - a strach."