reklama

Kraska dále uvedl, že za posledních 24 hodin zemřelo v Polsku dalších 248 lidí. Před týdnem hlásilo ministerstvo 16.047 nových nákaz, což činí nárůst o 128 procent. Dosavadní rekordní bilanci zaznamenalo Polsko s 38 miliony obyvateli 1. dubna 2021, kdy přibylo 35.246 nově infikovaných.

"Zatím však stále pozorujeme pokles obsazenosti lůžek. Dnes je to přes 13.500 obsazených lůžek pacienty s covidem-19," uvedl podle serveru Onet.pl Kraska s tím, že v příštích dnech se trend pravděpodobně obrátí. Nakažlivější varianta omikron se zatím v Polsku podílí na nově nakažených ze zhruba 30 procent, dodal Kraska.

Premiér Morawiecki na dnešní tiskové konferenci s ministrem zdravotnictví Adamem Niedzielskim uvedl, že vláda po zkušenostech jiných zemí zkrátí povinnou karanténu z deseti na sedm dní. Také antigenní testy by měly být od 27. ledna k dispozici zdarma ve všech lékárnách. V očekávání náporu nakažených pacientů budou posílena covidová oddělení v nemocnicích.

"Šedesát až sedmdesát tisíc infekcí, to je to, co očekáváme. Ale vrchol by mohl být až 140.000 infekcí (denně)," uvedl Niedzielski s tím, že takto vysoké přírůstky se dají předpokládat v únoru. "Musíme připravit nemocniční infrastrukturu na takový nárůst infekcí, který v Polsku dosud nebyl zaznamenán," dodal.

Kvůli nesouhlasu s postupem vlády v pandemii před týdnem odstoupilo 13 ze 17 členů polské vládní rady pro otázky covidu-19. Ve zdůvodnění uvedli, že jejich doporučení kabinet nepromítá do svých reálných kroků, vadí jim i tolerance k popíračům covidu-19.

Opozice dlouhodobě kritizuje národně konzervativní vládu strany Právo a spravedlnost (PiS), že se v situaci poměrně nízké proočkovanosti vyhýbá přísným opatřením, aby si neznepřátelila odpůrce vakcinace ve vlastních řadách. Plně očkovaných je v Polsku jen asi 57 procent populace.