Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Johnson odstoupil z pozice lídra britské Konzervativní strany, labouristé chtějí hlasování o nedůvěře

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson odstupuje z pozice lídra Konzervativní strany. Naplno tak začíná proces výběru nového vůdce konzervativců, a tedy i příštího ministerského předsedy. Johnson dnes před sídlem britských premiérů v Downing Street řekl, že zůstane ve funkci předsedy vlády dokud nebude vybrán nový vůdce konzervativců.

"Chci, abyste věděli, jak moc mě mrzí, že se vzdávám nejlepší práce na světě," uvedl Johnson. "Nikdo není ani zdaleka nepostradatelný. Náš geniální a darwinovský systém vyprodukuje dalšího vůdce," řekl premiér. Dodal, že příštímu lídrovi konzervativců poskytne maximální podporu.

Johnson v projevu odmítl myšlenku na předčasné volby a za bolestnou označil skutečnost, že se mu nepodařilo dotáhnout do konce mnoho nápadů a projektů. Britské veřejnosti poděkoval. "I když se teď věci někdy mohou zdát temné, naše společná budoucnost je zlatá," uvedl na závěr svého projevu.

Šéf opoziční Labouristické strany Keir Starmer před Johnsonovým prohlášením řekl, že pokud premiér ve funkci předsedy vlády okamžitě neskončí, labouristé vyvolají parlamentní hlasování o nedůvěře konzervativní vládě.

Podle britských médií volali i někteří konzervativci po tom, aby Johnson odstoupil okamžitě a aby funkci předsedy vlády dočasně převzal někdo jiný. Někteří členové konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 podle BBC také usilují o to, aby byl zhruba na jeden měsíc zkrácen proces, při němž si strana vybírá nového vůdce.

Bývalý ministerský předseda John Major prohlásil, že Johnson by v zájmu "celkového blaha země" neměl zůstat v premiérském úřadu, dokud se nenajde jeho nástupce. Major, který byl v čele vlády v letech 1990 až 1997, uvedl, že dočasným premiérem by se zatím mohl stát ministr spravedlnosti a vicepremiér Dominic Raab nebo by strana mohla změnit pravidla výběru, aby se proces urychlil.

Nově jmenovaný ministr pro záležitosti Walesu Robert Buckland naznačil, že čerstvě sestavený kabinet bude blokovat Johnsona, pokud se v nadcházejících týdnech pokusí učinit zásadní politické kroky.

Johnson oznámil odchod po bezprecedentní vlně rezignací ve vládě. Svou funkci kvůli premiérovi opustilo nejméně pět ministrů, v širší vládě až 50 poslanců. Johnson čelil výzvám k odstoupení od prvních zpráv o pořádání večírku v době koronavirových uzávěr. Poslední kapkou bylo nedávné odhalení, že věděl o obvinění nyní již bývalého konzervativce Christophera Pinchera ze sexuálního napadení, i tak ho ale jmenoval na vlivný vládní post.

Šéfka britské diplomacie Liz Trussová uvedla, že premiér dnes udělal správný krok. "Nyní potřebujeme klid a jednotu a pokračovat ve vládnutí, než se najde nový vůdce," řekla.

Johnson byl hlavní tváří Konzervativní strany od července 2019. Ve funkcích vystřídal Theresu Mayovou, která neuspěla s vyjednáváním o podmínkách brexitu. Johnsonovi se odchod Británie z Evropské unie podařilo dokončit - země evropský blok po 47 letech opustila v lednu 2020.

Nyní naplno začíná souboj o místo lídra konzervativců, podle Johnsona bude časový harmonogram oznámen příští týden. Přihlášku každého zájemce musí podpořit osm konzervativních poslanců. Poté začne série hlasování na úrovni poslanců. Tento proces zúží pole kandidátů na finální dvojici, ze které bude v poslední fázi vybírat členská základna strany.

O vedení Konzervativní strany a vlády se podle britských médií chystá ucházet generální prokurátorka Suella Bravermanová či nový ministr zdravotnictví Steve Barclay. Podle průzkumu organizace YouGov, o němž dnes informovala agentura Reuters, je mezi konzervativci favoritem nynější ministr obrany Ben Wallace.

Raab nebo bývalý ministr pro bydlení a místní samosprávy Michael Gove už oznámili, že se o post lídra konzervativců ucházet nebudou.

Délka souboje o funkci lídra konzervativců bude záviset na tom, kolik se přihlásí zájemců. Mayová se ujala vedení Konzervativní strany ani ne tři týdny poté, co v roce 2016 odstoupil David Cameron. Johnson soupeřil s bývalým ministrem zdravotnictví Jeremym Huntem a úřadu se nakonec ujal dva měsíce poté, co Mayová oznámila, že rezignuje. Podle BBC se očekává, že by nový vůdce mohl být jmenován do září, záviset to ale bude také na tlaku konzervativců, kteří si přejí, aby Johnson skončil dříve.

Labouristé vyvolají hlasování o nedůvěře, pokud Johnson okamžitě neskončí

Opoziční Labouristická strana v Británii vyvolá parlamentní hlasování o nedůvěře vládě premiéra Borise Johnsona, pokud se ho Konzervativní strana okamžitě nezbaví. V prohlášení to dnes uvedl šéf labouristů Keir Starmer. Očekává se, že Johnson dnes odpoledne oznámí rezignaci, v úřadu premiéra ale podle médií hodlá pokračovat do podzimu. Mezitím se objevují jména nových členů vlády.

"Jeho vlastní strana konečně uznala, že není schopen být premiérem," uvedl Starmer po zprávách médií, že Johnson dnes rezignuje na post vůdce Konzervativní strany. "Pokud se ho nezbaví, pak labouristé v národním zájmu zakročí a vyvolají hlasování o nedůvěře, protože nemůžeme pokračovat v tom, aby se tento premiér držel ještě další měsíce," řekl Starmer. Šéf labouristů tím reagoval na zprávy, že Johnson sice rezignuje, ale ve funkci premiéra bude pokračovat do podzimu.

Stanice Sky News uvedla, že premiér vystoupí ve 12:30 místního času (13:30 SELČ).

Britská média mezitím informují o nových členech vlády, kterou kvůli Johnsonovi opustilo pět ministrů. Z Johnsonovy širší vlády odešlo více než 50 britských poslanců, na premiérovu rezignaci tak byl vyvinut bezprecedentní tlak.

Ministrem pro bydlení se stal Greg Clarke, který ve funkci nahradil Michaela Govea. Johnson svého dříve blízkého spolupracovníka odvolal ve středu večer, když se ho Gove snažil přimět k rezignaci. V čele ministerstva školství stane James Cleverly, jenž nahradí Michelle Donelanovou. Ta dnes rezignovala, přestože ji Johnson jmenoval do funkce teprve v úterý.

Témata:  Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy