reklama

Na Slovensko vedla také první oficiální cesta předsedy předchozí vlády Andreje Babiše (ANO), ten se ale ještě předtím na konci roku 2017 zúčastnil summitu lídrů Evropské unie v Bruselu, a to den po jmenování. Do Bratislavy s Babišem v lednu 2018 vyrazily též tehdejší ministryně financí Alena Schillerová a obrany Karla Šlechtová. Fiala letí na Slovensko bez dalších zástupců vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN).

Stejně jako Babiš, také Fiala při své první cestě na Slovensko položí věnce k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i k památníku spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Se svým protějškem Hegerem bude Fiala jednat o bilaterální spolupráci i regionálních a evropských otázkách. Tématy budou situace na východní hranici Evropské unie, rozšíření bloku o země západního Balkánu či Zelená dohoda pro Evropu (tzv. Green Deal).

Hovořit budou premiéři též o předsednictví České republiky v Radě EU, které nastane v druhé polovině příštího roku, a o slovenském předsednictví ve Visegrádské skupině (V4), kterou tvoří kromě těchto zemí též Polsko a Maďarsko. Poslední jmenovaný stát je aktuálně v čele V4 do července, poté skupinu povede rok Slovensko.

Slovenského premiéra Hegera budou na schůzce s Fialou zajímat hlavně priority nové české vlády v domácí i evropské agendě, včetně příprav na české předsednictví v EU, uvedla na dotaz ČTK Hegerova mluvčí Ľubica Janíková. Tématem rozhovoru předsedů vlád obou zemí bude podle ní rovněž spolupráce nejen na úrovni V4, ale také v takzvaném slavkovském formátu mezi Českem, Slovenskem a Rakouskem.

Heger podle své mluvčí na schůzce ocení, že první zahraniční cesta českého premiéra podle tradice vede na Slovensko. Bratislava to považuje za důkaz toho, že vzájemné vztahy Česka a Slovenska jsou na vysoké úrovni. "Tuto výjimečnost vztahů budeme naplňovat prostřednictvím kontaktů nejen na úrovni premiérů, ale i všech ministrů, a předseda vlády věří, že budeme mít společný postup i v evropských tématech," uvedla Janíková.

Krátce po jmenování Fialovy vlády do Bratislavy už zamířil i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Po schůzce se svým slovenským protějškem Ivanem Korčokem se vyslovil například pro udržení jednoty členských států EU a NATO vůči Rusku.