Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Projekt Restart-19 spuštěn. Německo riskantně otestovalo opatření proti koronaviru

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Německu dnes uspořádali tři koncerty, jimiž chtěli vědci z univerzity v Halle ověřit, jaká opatření jsou vhodná pro obnovu podobných akcí. V rámci projektu Restart-19 se dobrovolníci zúčastnili v Lipsku tří koncertů německého zpěváka Tima Bendzka, přičemž na každém z nich panovaly pro návštěvníky trochu jiné podmínky. Výsledky studie by měly být známy do šesti týdnů, uvedl server televize ZDF.

První koncert se neměl příliš lišit od akcí před pandemií covidu-19, na druhém byla připravena větší hygiena a lidé měli dodržovat menší rozestupy. Na třetím byla omezena účast na polovinu a lidé museli stát 1,5 metru od sebe. Všichni účastníci před akcí podstoupili testy na koronavirus, před vstupem do haly jim byla změřena teplota a všichni museli mít roušky.

Die letzten Minuten unseres Experiments für #RESTART19 laufen mit dem finalen Konzertteil von @bendzko in der #ArenaLeipzig. Die Stimmung ist trotz des langen Tags super!https://t.co/XiPbnV9V67 @DHfK_Handball pic.twitter.com/Motk0M9NxT

— Universitätsmedizin Halle (Saale) (@unimedhal) August 22, 2020

Účastníci také dostali přístroje, které měří jejich rozestupy od ostatních. Vědci také chtějí pomoci fluorescenčních dezinfekcí zaznamenat povrchy, jichž se lidé na takových akcích nejčastěji dotýkají.

Vědci z univerzity v Halle počítali s účastí asi 4200 dobrovolníků ve věku od 18 do 50 let. Podle agentury DPA jich nakonec byla zhruba třetina. "I tak je to ale dost pro hodnotná data," uvedl vedoucí studie Stefan Moritz s tím, že podobné projekty jsou nyní chystány také v Austrálii, Belgii a Dánsku.

Po skončení experimentu si zpěvák Bendzko akci pochvaloval, ač původně prý čekal, že koncerty budou tak trochu "sterilní". "Ale opravdu jsme si to užili," uvedl podle DPA.

Projekt Restart-19 měl pomoci ověřit, za jakých podmínek lze znovu pořádat hromadné sportovní a kulturní akce v halách. Financují ho společně spolkové státy Sasko a Sasko-Anhaltsko, které na něj daly 990.000 eur (25,7 milionu Kč), uvedl server BBC.

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 2034 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od konce dubna. Jedním z důvodů vysokých denních nárůstů je ale podle agentury DPA zřejmě i větší počet provedených testů. Zatímco v dubnu se dělalo týdně asi 364.000 testů, koncem července to bylo na 560.000 týdně a v polovině tohoto měsíce 875.000.

V Německu se první případ nákazy potvrdil koncem ledna. Celkem se dosud v této zemi, která má 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo 232.082 lidí, z toho 9267 lidi v souvislosti s nákazou zemřelo. Nejhorší byla v Německu epidemická situace na přelomu března a dubna, kdy přibývalo denně i přes 6000 potvrzených případů. V květnu se situace výrazně zlepšila, nový nárůst evidují od konce července.

Témata:  COVID-19 koronavirus vědci koncerty zdravotnické roušky

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 19:07

Putinova ex-manželka přišla ve Francii o vilu. Kreml zuří

Kreml ve čtvrtek odsoudil rozhodnutí francouzských úřadů zkonfiskovat vilu, která patří současnému partnerovi exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy