reklama

"Prezidentův pozměňovací návrh je velice významný a naprosto spravedlivý," řekl novinářům šéf bezpečnostního výboru dumy Vasilij Piskarjov podle agentury Interfax. "Pokud lidé, kteří při udělení občanství přísahali věrnost Rusku a slibovali dodržovat naše zákony, to porušili, tak už tím dobrovolně zrušili dohodu se státem, kterým jim skýtá ochranu a práva občana, a to dává státu právo zrušit rozhodnutí o udělení občanství," dodal.

Paragrafy postihující "diskreditaci" armády či "šíření falešných informací a lží" o ozbrojených silách se objevily v ruském trestním zákonu po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Za "diskreditaci" a za "lži" pokládají úřady veškerou kritiku počínání ozbrojených sil, zmínky o válečných zvěrstvech, ze kterých jsou ruští vojáci podezřelí, anebo i jen protiválečná hesla. Kromě Krymu, který Rusko protiprávně anektovalo na jaře 2014, se Putin na konci září pokusil k Rusku připojit další čtyři ukrajinské regiony, částečně okupované ruskými vojsky, jejichž obyvatelé tak získávají ruské občanství. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Piskarjov poznamenal, že ruské úřady zatím zakázaly 67 zahraničních "nežádoucích" organizací. "Ve skutečnosti je jich mnohem více. Tyto nevládní organizace jsou aktivně zapojeny do protiruské činnosti, včetně vyvolávání nenávisti mezi národnostmi a různými vyznáními. Vměšují se do voleb, vedou dospívající k užívání drog a k destruktivní činnosti, propagují homosexualitu a také sbírají peníze pro nepřítele," prohlásil poslanec.

Své kritiky a disidenty zbavoval občanství už Sovětský svaz.