reklama

Zákaz dovozu do Ruska se od srpna 2014 vztahoval na výrobky ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Norska a Kanady. Od roku 2015 se ale seznam rozšířil o Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko a od následujícího roku také o Ukrajinu.

Embargo Putin prodloužil výnosem s názvem "O prodloužení účinnosti některých speciálních ekonomických opatření s cílem zajistit bezpečnost Ruské federarce", který byl zveřejněn na oficiálním vládním webu. Zákaz dovozu měl původně platit rok, ale byl několikrát prodloužen. Embargo se vztahuje například na masné a mléčné výrobky, ryby, ovoce a zeleninu.

Ruská akademie národního hospodářství a státní služby a Centrum ekonomických a finančních výzkumů loni zveřejnily zprávu, podle níž potravinové embargo přišlo ruské obyvatele každoročně na 445 miliard rublů podle cen z roku 2013, upozorňuje opoziční server Meduza. Každý Rus tak ročně zaplatil o 3000 rublů více za potraviny, což představuje zvýšení výdajů za jídlo o 4,8 procenta pro ty, kdo žijí na hranici chudoby.